Gayrimenkul Satışında 5 Yıl Muafiyeti Kalktı Mı ?


Gelir Vergisi Kanunu gereğince gayrimenkullerin iktisap tarihinden itibaren 5 sene içerisinde satılması halinde gelir vergisi ödeniyor. Peki, gayrimenkul satışında 5 yıl muafiyeti kalktı mı? Kalkmadı mı?

Gelir Vergisi Kanunu gereğince, değer artış kazancı vergisi gayrimenkullerin satışından doğuyor. Bu vergi mevcut uygulamaya göre gayrimenkullerin iktisap tarihinden itibaren 5 sene içerisinde satılması halinde ödeniyor. 5  yıldan fazla bir süredir sahip olunan gayrimenkuller için gelir vergisi doğmuyor.

Vergi kazancın belirlenen istisna sınırından yüksek olması halinde ödeniyor. Bu sınır her sene yeniden belirleniyor. 2018 yılı değer artış kazançlarına ilişkin istisna tutarı 12 bin TL olarak belirlendi. 

Ev Satışında 5 Yıl Muafiyeti Kalktı Mı?

Gayrimenkul satışında 5 yıl muafiyeti henüz kalkmadı. Yeni Gelir Vergisi Kanunu'nun yürürlüğe girmesinden sonra mutlak vergi uygulaması yerine kademeli vergi uygulanacak. Peki, kademeli vergi nedir, nasıl uygulanacak?

Gayrimenkulün 2 yıl içinde satılması halinde değerinin yüzde 40'ı

Gayrimenkulün 3 yıl içinde satılması halinde değerinin yüzde 50'si

Gayrimenkulün 4 yıl içinde satılması halinde değerinin yüzde 60'ı

Gayrimenkulün 5 yıl ve sonrasında satılması halinde değerinin yüzde 75'i muaf tutulacak.

Buna Göre;

Gayrimenkulün 2 yıl içinde satılması halinde değerinin yüzde 60'ı

Gayrimenkulün 3 yıl içinde satılması halinde değerinin yüzde 50'si

Gayrimenkulün 4 yıl içinde satılması halinde değerinin yüzde 40'ı

Gayrimenkulün 5 yıl ve sonrasında satılması halinde değerinin yüzde 25'i üzerinden vergi hesaplanacak.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz