Gazbeton Nedir ? Özellikleri Nelerdir ? Gazbeton Nerede Kullanılır ?


Gazbeton (ytong), çok hafif bir beton olan ve bilinen betondan farklı olarak %75-85 civarında bünyesinde hava boşluğu barındıran, modern binaların yapımı esnasında kendine özgü bir yalıtımı olması nedeniyle tercih sebebi olan malzemedir. İçinde barındırdığı hava boşlukları nedeniyle, soluk alan yapısı olduğundan, ayrıca konfor ve görünümünün estetiği nedeniyle günümüz inşaatlarında sıklıkla kullanıldığı görülmektedir.

GAZBETON NASIL ELDE EDİLİR ?

Gazbeton, kuvarsit minerali kumunun kireç, alçı ve çimento harcı ile karıştırılması sonucu elde edilen pastanın üzerine kabarması için aliminyum pasta ilavesinin ardından oluşturulan bu harç çelik kalıplara dökülerek kesim işlemi yapılır ve sertleşmesi için buhar ile temas ettirilerek elde edilen bir yalıtım malzemesidir.

GAZBETON NEDEN TERCİH SEBEBİ?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, gazbeton %80 civarında hava boşluğu barındırması sebebiyle nefes olan bir doku sergilemesi ve buna bağlı olarak, mükemmel bir ısı ve ses yalıtım malzemesi olmasından dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca hafif olması nedeniyle binanın toplam ağırlığının  azalmasını sağlayarak kolonlara binen yükü azaltır. Olması muhtemel bir deprem esnasında ise binanın zarar görmemesi için mevcut olan yatay yüklerin de azalmasını sağlar. Yanmaz bir materyal olduğu için ise yangında daha uzun sure dayanıklılık sağlar.

GAZBETONUN AVANTAJLARI NELERDİR ?

  1. Muadili olarak geçen tuğla / beton gibi materyallere nazaran daha hafiftir.
  2. %85’i bulan hava boşluğu iyi bir ses ve ısı yalıtımı malzemesi olarak iş görür ve başka bir yalıtım malzemesine gerek duyulmaksızın standartlara uygun ısı yalıtımı sağlar.
  3. Malzemenin esnekliği ile kolay işlenebilir olması sayesinde, matkap, testere ile delim /kesim işlemleri yapılabilirken, çivi takılıp vidalamaya da uygundur.
  4. Elektrik / su tesisatları için çok kolay bir şekilde kanallar açmaya elverişlidir.
  5. Yangına dayanıklılığı yüksektir.
  6. Deprem dayanıklılığı fazladır.
  7. Geridönüştürülebilir.
  8. Üretimi esnasında hava kirliliğine neden olan zehirli gaz salınımı çok azdır.
  9. Kuvarsit, çimento, alçı, kireç ve su gibi maddelerin karışımı ile üretilmesinden dolayı “ÇEVRE DOSTU” dur.

GAZBETON NEREDE KULLANILIR ?

Gazbeton özellikle inşaat sektöründe kullanılmakta olup, düz ve geçmeli duvar bloklarında, asmolen döşemelerde, U bloklarda, yatay ve düşey konumlanan duvar panellerinde, çatı ve döşeme plaklarında kullanılır. Kullanılan bu “GAZBETON” TS EN 12602 ve TS EN 771-4 standartlarına uygun olmak mecburiyetindedir.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz