Geçmiş Tapu Kayıtları Geçerlimidir?


Cumhuriyet öncesi kayıtlara giden tapulamaya esas olan tapu ve temessük kayıtlarına geçmiş tapu kayıtları denmektedir. Peki, geçmiş tapu kayıtları nasıl ve nereden aranmalıdır? Geçmiş tapu kayıtları geçerli midir?

Geçmiş tapu kayıtları geçerli midir?

Geçmiş tapu kayıtları, genellikle kayıp olan ve sahipleri tarafından yerleri hatta bazen mevcudiyetleri dahi bilinemeyen gayrimenkuller olarak karşımıza çıkıyor.

Peki, geçmiş tapu kayıtları nasıl ve nereden aranmalıdır? Geçmiş tapu kayıtları geçerli midir?

Taşınmaz sahibinin ismine göre Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Bilgi Sistemi olan (Takbis)’e veya her hangi bir tapu dairesine başvurarak Türkiye çapında arama yaptırabilirsiniz. 

Taşınmaz sahibinin adına halen kayıtlı (kimseye devredilmemiş) bir yer varsa bulunabilecektir. Ancak taşınmaz sahibinin taşınmazı kadastro öncesi bir tapu kaydına dayanıyorsa, kadastro sonucu o taşınmaz kanunen size miras bırakabilecek bir yakınınız adına değil de bir başkasına veya Hazineye yazılmışsa bu taşınmazı bulmanız pek kolay gibi gözükmemektedir.

Kadastro geçtikten sonra on yıl da üstüne geçmiş ve hiç kimse bu konuda itiraz etmemiş veya dava açmamış ise yakınınızın tapusu geçersiz hale gelir.Bu konuda bizim kadastro geçtiğinden haberimiz yok gibi mazeretler size bir hak doğmasına sebep değildir.. 

Taşınmaz sahibinin kadastro öncesi tapusu var ve kadastro sonucu bu yer hiç kimse adına yazılmamış, boş bırakılmış yani kadastro harici kalmış ise kadastro müdürlüğüne başvurarak bu yeri yakınınız veya mirasçıları adına tescil ettirebilirsiniz. 

Taşınmaz sahibinin olabileceğini düşündüğünüz taşınmazın hangisi olduğunu biliyorsanız, ilgili taşınmazın parsel numarasını kadastro müdürlüğündeki haritaya (pafta) bakarak belirler ve onun tapudaki kök kayıtlarına inildiğinde, bir zamanlar yakınınıza mı ait olduğu tespit edilebilir. 

Taşınmazın yerini bilmiyor fakat eski tapunun cilt sayfa sırasını bilmeniz ve ilgili tapu müdürlüğüne başvurmanız yeterli olmaktadır.

Taşınmaz sahibinin kadastro sonrası oluşmuş tapusunun satılmış olabileceğini düşünüyorsanız, herhangi bir tapu müdürlüğünden yakınınıza ait pasif tapu kayıtlarını inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Bunların hiçbirini bilmiyorsanız böyle bir araştırma sizi biraz zorlayacaktır. Ancak bunların tümü için öncelikle yakınınız ve sizin aranızdaki soy bağını mirasçılık belgesi veya nüfus kayıtları ile tapu dairesine kanıtlamanız gerekmektedir. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz