Gezen tavuk nedir?  Gezen tavukçuluk nasıl yapılır? Gezen tavuk hangi ırktan olur? Gezen tavuk yumurtası nedir? gibi konuları sizin için araştırdık ve yayınladık…

GEZEN TAVUK NEDİR?  

Gezen tavuk; geniş alanlar içerisinde metre kareye düşen tavuk sayısının az olduğu yani doğaya salınmış tavuk demektir. Diğer bir adı ile salma tavukçuluk olan bu yetiştirme türünde tavuklar doğal ortamda, taş, böcek, kum, ot yiyerek beslenirler.  Dolayısıyla gezen tavuk, tavukların kapalı ortam dışında dolaşıp doğal olarak kendi yemini kendisinin bulabildiği ve güneş ışığını alarak doğal ortamına uygun yaşayan tavuklar demektir.

GEZEN TAVUKÇULUK NASIL YAPILIR?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmelikler kapsamında ilgili belediye, il başkanlığı ve vergi dairesine başvurarak gerekli evrakları tamamlamak koşulu ile gezen tavukçuluk yapabilirsiniz. Peki, gerekli belgeler nelerdir;

1.Başvuru Beyan Formu

2.İmza Sirküleri

3.Aylık Sigorta Prim Bildirgesi Örneği (SGK kaydı)

4.Sorumlu Müdürün Adı Soyad, TC Kimlik No su ve Sorumlu Müdür Sözleşmesi beyanı

5.İşletme Belgesi “50 veya daha fazla kişinin çalıştığı işletmeler için”

6.İşyeri Hekimliği Belgesi “50 ve üzeri işçi çalıştıran işletmeler için” “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan”

7.İtfaiye Raporu (Ruhsat başvurusunda İtfaiye Daire Başkanlığı’na başvuru yapıldığına dair belge istenir. İtfaiye Raporu alınmadan ruhsat düzenlenmez.)

8.Tehlikeli Maddeler Zorunlu Sorumluluk Sigortası (yanıcı, parlayıcı, patlayıcı, yakıcı maddeler)

9.Mülk sahibi ise Tapu bilgileri beyanı, Kiracı ise kira sözleşmesi (Tapu bilgilerinin doğruluğuİdare tarafından teyit edilecektir)

10.Tesisin Bulunduğu Parsele Ait İmar Durum Belgesi (Yeni tarihli ve onaylı olacak veya değişiklik yoktur ibaresi ile güncel tarihle onaylanmış olacak)

11.İlgili Belediyeden işletmenin bulunduğu parsele ait uygulama imar plan notları (Gerek duyulan işyerlerinden istenir)

12.Yapı Kullanma İzin Belgesi (İlgili Belediyeden aslı gibidir onaylı örneği)

13.İlgili Belediyenin “ Yapı ruhsatı ve eklerine uygundur” ibaresiyle onayladığı, ölçekli yeni tarihli Vaziyet Planı, ölçekli makine yerleşim planı

14.Yapı Ruhsat Eki Mimari Proje (İlçe Belediyesince onaylı)

15.Kapasite Raporu

16.İş Akış Şeması ve Açıklama Raporu (Üretim prosesi ile ilgili bilgileri içeren, kaşeli, imzalı, tarihli)

17.Şehir şebeke suyu bulunmayan yerlerde içme ve kullanma suyu teminiyle ilgili belge, suyun bakteriyolojik-kimyasal analiz raporu,şehir şebekesi bulunan yerlerde şebekeye bağlı olduğuna dair yazı veya su faturası

18.İçme Suyu Havzasında Bulunan Tesislerden Su Genel Müdürlüğü’nün Uygun Görüşü

19.Çevre İzni; ruhsat başvurusunda İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne başvuru yapıldığına dair belge istenir.

20.ÇED Yönetmeliği kapsamında bulunuyorsa nihai ÇED Kararı (ÇED Raporu veya Proje Tanıtım Dosyası ilave edilecek)

21.Çevre Kirlenmesini Önleyecek Tedbirler Hakkında Rapor (kaşeli, imzalı, tarihli)

22.Karayolunda yer alan tesislerin için İlçe Belediyesince alınacak Geçiş Yolu İzin Belgesi

23.Tehlikeli atıklarla ilgili lisansa tabi ise belgesi

24.Ruhsat Harcı/Ücret

Her sektörde olduğu gibi gezen tavukçulukta da dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken birçok kural ve yöntem vardır. Gezen tavukçulukta, tavuklar doğal ortamlarında geniş kapalı bir alanda beslenmelidir. Bu kapalı alan oluşturulurken tamamen tavukların sağlığı gözetilir. 6-7 tavuğa bir folluk hesap edilerek, folluklar L şeklinde olacak biçimde yerleştirilmelidir. Kapalı alanda tünekler, yemlikler, suluklar ve folluklar olmalıdır. Ortamda mutlaka havayı temizleyecek yeterli güçte bir fan olmalıdır. Yerler talaş ile kaplanmalı belli zamanlarda temizlenmelidir. Alan hesaplama yapılırken x2 şeklinde olmalı, yani 1000 tavuk varsa 2 dönüm alan yapılmalıdır. Tavuklara lahana, karnabahar gibi doğal yemler verilmesi kaliteyi artırır.

Tavuklara yalnızca tavuk yetiştirme yemi ve doğal yumurta yemi verilmelidir. Tavuk yetiştirme yemi tamamen doğal olup tavuğun gelişmesi ve büyümesi için önemlidir.

Yumurta yemi ise içerisinde arpa ve buğday bulunan doğal bir yemdir. Günümüzde gezen tavuk çiftliklerinin neredeyse tamamında bu yemler kullanılır.

Soğutma, ambalajlama, etiketleme ve sınıflandırma yönetmeliklerini iyi inceleyip buralarda ki kurallara uymalısınız.

GEZEN TAVUK HANGİ IRKTAN OLUR?

Gezen tavukçuluk genellikle 3 ırk tavuktan yapılır. Bunlar;

1. Lokman Tavuk: Her türlü ortama kolay uyum sağlar, az yem yer ve çok yumurtlar.

2. Ataks Tavuk: Rengi siyah olan bu tavuk az yumurtlar ama krem renkte yumurtlar. Bu da tavuğun en önemli tercih sebebidir.

3. Pleymut Tavuk: Bu tavuk az yumurtlasa da eti oldukça fazladır.

Bu 3 tavuk cinsi arasında en çok tercih edilen tavuk Lokman Tavuk türüdür.

 

GEZEN TAVUK YUMURTASI NEDİR?

Kahvaltılarımızın vazgeçilmez unsuru olan yumurta seçiminde dikkatli olmalı ve sağlığımıza faydalı olan yumurtayı seçmeliyiz. Gezen tavuk yumurtası yumurtaların içinde en faydalısı ve besin değeri en yüksek olanıdır. Çünkü gezen tavuklar özgürdür, stresten uzaklardır ve istedikleri gibi gezebildikleri için doğal beslenirler.

Gezen tavuk yumurtası, tavukların kapalı ortam dışında dolaşıp doğal olarak kendi yemini kendisinin bulabildiği ve güneş ışığını alarak doğal ortamına uygun olarak yaşayan tavukların yapmış olduğu yumurtalardır.

Tabi ki gerçekten gezen tavuk yumurtasını bulmak büyük şehirlerde çok zor, gezen tavuk yumurtası ismiyle satılan birçok firmanın ürünleri mevcut, gezen tavuk yumurtası normal çiftlik üretimi yumurtaların neredeyse 2 katı fiyatına satılmaktadır.

Bu tür yumurtaların ticari yumurtalardan hiçbir farkı yoktur. Hatta ticari yumurtaların şu avantajı vardır; hijyeniktir, yediği yem bellidir, bulunduğu ortam bellidir, aşılamaları ilaçlamaları zamanında yapılır ve kontrol altındadır. Herhangi bir hastalık riski oluştuğu an müdahale edilir ve o sürü kesime gönderilir.

GEZEN TAVUK YUMURTASI İLE NORMAL YUMURTA NASIL AYIRT EDİLİR?

Gezen tavuk yumurtası ile diğer üretim yumurtalar aynı ırk tavuklar kullanılarak üretildikleri için yumurta kabuğu rengi ve yapısı birbirine yakındır. Çok dikkatli bakılmadığında ayırt edilmesi zordur. Ancak tavukların beslenme şekli, doğal yaşam alanları ve döllenme şekillerinde farklılıklar olduğundan, yumurtaları daha sağlıklı ve lezzetlidir. Bu yüzden iki yumurta arasındaki farkı tadarak kolaylıkla anlayabilirsiniz.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz