Günlük Ev Kiralamalarında Vergi Cezası Riski Artıyor!


Günlük ev kiralamalarında vergi cezası riski artıyor!

1 Temmuz da yürürlüğe giren, konut kiralarında kira bedelinin bankalar veya PTT ile ödenmesi zorunluluğu beraberinde, vergi cezası riskini de artırıyor…

Resmi gazetede yayımlanmış olan tebliğe göre, 1 Temmuz da yürürlüğe giren uygulamaya göre yapılacak ola kira ödemeleri banka ve PTT aracılığıyla ödenecek bu durum mecburi ve zorunlu hale getirilmiştir. Bu uygulama, günlük olarak yapılan ev kiralarının vergi cezası riskini artırmaktadır. Ödemesi yapılan kira bedellerinin beyan edilmesi gereklidir, bankalar üzerinden yapılan ödemeler sayesinde beyan edilmesi mümkün hale gelecektir.

 

Günlük kiralamalar ticari kazanç mı?

Günlük kiraya verilen konutların hepsi gayrimenkul sermaye iradı olmamaktadır. Daire ticari amaç için kiraya verilmektedir. Bu durumda verilen kira ticari kazanç sınıfına girmektedir. Bu sebepten ticari kazanç olarak vergilendirilmesi ön görülmektedir. Aylık veya dönem bazında, uzun süreli kulanım değil, sık aralıklarla değişim olması uygulanacak vergileri geçersiz konuma düşürmektedir. Bu sebepten, ticari kazanç doğrultusunda vergilendirilmelidir.

 

Günlük ev kiralamalarında vergi cezaları

Günlük yapılan kiralamalarda geçerli olacak 2 tip ceza vardır. Dönemsel kiralar için uygulanacak olan banka veya PTT’den yapılması gereken ödemelerin zorunluluğuna uyulmaması cezası, kira bedelinin yüzde 5’inn kesilmesi.  Kişilerin kimlik bildiriminin yapılmaması durumundan dolayı, uygulanacak cezadır.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz