HGS nedir? HGS nereden alınır? HGS yüklemesi nasıl yapılır? HGS bakiyesi nasıl öğrenilir? HGS cezası nasıl ödenir? HGS nasıl iptal edilir? gibi sorularınızın ve diğer tüm ayrıntıların cevapları bu yazımızda…

HGS(Hızlı Geçiş Sistemi) nedir?

HGS yani açık adı ile Hızlı Geçiş sistemi, tüm köprü ve paralı yol kullanımları sırasında alınan geçiş bedellerinin, temassız olarak tahsil edilmesini sağlayan bir ödeme sistemidir. Araç sahipleri için kolaylık sağlayan bir ödeme yöntemi olup esasen gişelerde yaşanan trafik yoğunluğunu engellemek adına hayata geçirilmiştir.

HGS Nereden Nasıl Alınır?

HGS kartını alabileceğiniz birçok alternatifiniz bulunmaktadır. PTT şubelerinin yanı sıra bankalar ve karayolları giriş çıkış bölgelerindeki satış noktalarından da alabilirsiniz. Şahsen HGS alımına başvuru yaparken aracınıza ait ruhsat ve kimlik belgelerini ibraz etmeniz yeterlidir. Eğer bir kurum için HGS alınacaksa araca ait ruhsatın ve temsil belgesinin bulunması gerekledir. Söz konusu bir kiralık araç ise belirtilen evraklara ek olarak kira sözleşmesi bulunması şarttır. 

HGS Yüklemesi Nasıl Yapılır?

HGS alırken ki gibi yükleme için de birçok alternatif bulunuyor. Bunların başında elbette ki PTT şubeleri var. Şube içerisinde ki gişeyi kullanabileceğiniz gibi şubelerde bulunan “Yüklematik” cihazlarını da kullanabilirsiniz. Bir diğer yükleme şekli olarak anlaşmalı bankalara vereceğiniz talimat ile de HGS yüklemesi yapabilirsiniz. Bankalar genelde otomatik HGS ödeme talimatı da alırken, bu durumda kartınızın bakiyesi azaldığında kartınıza otomatik olarak yeniden yükleme yapılır. Fakat otomatik ödeme talimatı verebilmeniz için HGS kartını bankanızdan almanız gerekiyor. HGS kartınıza; e-Devlet sistemi, PTT’nin resmi internet sitesi ve bazı benzin istasyonları ile marketler aracılığıyla ya da anlaşmalı GSM operatörünüz üzerinden SMS göndererek de yükleme yapabilirsiniz.

HGS Bakiyesi Nasıl Öğrenilir?

HGS kullanımı esnasında eğer cezalı duruma düşmek istemiyorsanız HGS bakiyenizi sık kontrol etmeniz oldukça önemlidir. HGS bakiye sorgulama işleminizi hem e-Devlet sistemi üzerinden hem de PTT’ye ait resmi site üzerinden yapılabilirsiniz. Sorgulama sayfasında yaptığınız HGS geçişlerini ve geçmiş yüklemelerinizi de görebilirsiniz. HGS geçiş sorgulama yapmak için ayrıca PTT’nin 0 850 460 60 60 ya da 444 1 788 numaralı müşteri hizmetleri numarasını da arayabilirsiniz.

HGS Cezası Nasıl Ödenir?

HGS kartınıza otomatik yükleme talimatı vermediyseniz ve bakiyeniz yeterli değilse, köprü ve paralı yolları kullanmanız halinde kaçak geçiş yapmış olursunuz. Kaçak geçiş esnasında uyarısı almasanız bile kaçak geçişe ait ücreti bir hafta içinde ödenmezseniz cezai yaptırıma maruz kalırsınız. Bu gibi durumlarda PTT’nin internet sitesi aracılığıyla ve e-Devlet kapısı üzerinden ceza sorgulaması yapmalısınız. Bu sorgu esnasında kaçak geçişe ait ceza tutarını öğrenebilir; cezanın kesildiği tarih, cezanın nerede kesildiği ve cezanın son ödeme tarihi hakkındaki bilgilere erişebilirsiniz.

Eğer kaçak geçiş nedeni ile ceza kesilmiş ise E-Devlet ve PTT platformları üzerinden yada PTT şubeleri aracılığıyla cezanızı ödeyebilirsiniz.

HGS Nasıl İptal Edilir?

Mevcut aracınızı sattığınızda ya da farklı bir sebepten HGS kartınızı iptal ettirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda izlenecek yollardan biri PTT’ye bizzat başvuruda bulunarak kartınızın iptal edilmesini talep etmektir. İptal işlemi sırasında HGS kartınıza yüklü olan mevcut bakiye, başvurudan sonraki bir aylık süre içinde geri ödenir.

Şayet HGS kartınızı bir bankadan aldıysanız ve otomatik ödeme talimatı verdiyseniz iptal işlemini ilgili bankanın müşteri hizmetleri servisini arayarak da gerçekleştirebilirsiniz. İşlemin ardından HGS bakiyeniz varsa yaklaşık on gün içinde hesabınıza iade edilir. Bunun dışında dikkat etmeniz gerekenleri maddeler halinde sıraladık;

1. PTT gişesine gittiğinizde doldurmanız gereken talep formu verilir ve bu formu doldurarak HGS numarasını yazmanız gereklidir. ( etiket üstünde mevcuttur)

2. Araç plakanızı da girerek araç iptal işlemi alanlarını doldurmanız gereklidir.

3. HGS'yi iptal ettirmeden hemen önce geçiş yaptıysanız ve bakiye yetersiz ise HGS iptali halinde kaçak geçmiş sayılırsınız.

4. HGS iptalinden sonra sadece kart içindeki bakiyenizi alabilirsiniz. Kart için ödediğiniz rakamı geri alamazsınız. HGS bakiyenizi hemen değil size verilen makbuzla 30 gün sonra alabilirsiniz.

5. Yeni bir araç aldıysanız ve eski bakiyenizi yeni araca aktarabilirsiniz. Formda ilgili alanı doldurabilirsiniz.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz