Hizmet Tahsisli Konut Nasıl Olur?


3220 sayılı Kanun ve yönetmelikleri gereğince, memurlar ve işçiler ile bunların emeklilerine Konut Edindirme Yardımı (KEY) yapılmaktadır. Peki, hizmet tahsisli konut nedir? Bu haktan faydalanılma şartı bir defa ile sınırlandırılmış bulunmaktadır. 

Konut Edindirme Yardımı alan bir kimse ikinci kez KEY yardımı alamamaktadır. KEY yardımından yararlanma şartlarını kaybedenlere ise yapılan yardım durdurulmaktadır. Peki, hizmet tahsisli konut nedir? 

Hizmet Tahsisli Konut?

Hudut karakolu, istasyon, haberleşme, gözlem, araştırma, inşaat mahalli gibi, yerleşim yerlerinden (meskun) uzak, sosyal ve ekonomik zorluklan olan, ulaşım ve iskân imkânları kısıtlı yerlerde, normal çalışma saatleri ile sınırlandırılması kabil olmadan görev başında bulundurulması gerekli olan personel ve koruma görevlisi, makam şoförü, kapıcı, kaloriferci gibi personel için inşa veya tefrik edilerek tahsis edilen bina, baraka, prefabrik yapı, şantiye eklentisi, tadil edilmiş veya edilmemiş karavan, kulübe v.b. konutlar olarak tanımlanabilir.

Temsil özelliği olan makam ve rütbe sahiplerine tahsis edilen özel nitelikli konutlar ile görevlerinin önemi ve özelliği, yetki ve sorumlulukları dikkate alınarak belirli görevlerdekilere tahsis edilen konutlar ile sıra tahsisli konutlar hizmet tahsisli konut olarak sayılmazlar. 

KEY yardımından hizmet Tahsisli Konutlar dışında, her ne şekilde olursa olsun, Kurum ve İşverenler tarafından tahsis ve temin edilmiş konutlarda oturanlar, bu konutlarda oturdukları sürece yararlanamamaktadır.

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz