İmar Barışı İle Birlikte Kat Mülkiyeti de Alınabilecek Mi?


Vergi ve diğer bazı alacakların yeniden yapılandırılmasını kapsayan yeni kanun tasarısıyla detayları netleşen İmar Barışı, 12-13 milyon yapıyı kapsıyor. İskansız yapılara Yapı Kayıt Belgesi alınabilecek ve bu sayede pek çok konut kredi kullanımına elverişli hale gelebilecek. Fakat bu günkü yazımızın detayı imar barışı ile birlikte kat mülkiyeti de alınabilecek mi? Şimdi gelin hep birlikte bu konunun detaylarına göz atalım…

TBMM Genel Kurulu’nda tartışılan ve kanun tasarısıyla detayları ortaya çıkan Kanunun 16. maddesine göre imar barışı uygulaması afet risklerine hazırlık kapsamında, ruhsatsız, ruhsat ve eklerine aykırı veya imar mevzuatına aykırı yapıların kayıt altına alınması ile dönüşüm projelerine finans sağlayarak dönüşüm daha hızlı ve etkin yapılmasını amaçlıyor.

Yapı Kayıt Belgesi, yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli olacak. Peki, imar barışı ile kat mülkiyeti alınabilecek mi?

 

İmar Barışı İle Kat Mülkiyeti Alınabilecek Mi?

Yapı ruhsatı alıp da yapı kullanma izin belgesi almamış veya yapı ruhsatı bulunmayan yapılarda, maliklerin yarısının muvafakatinin bulunması halinde yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edilebilecek.

Yapılan tespit sonucunda arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden yüzde üç oranında kayıt bedeli alınacak. Ancak, cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis işlemi için bedelin iki katının ödenmesi gerekecek.



× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz