İmar Barışı Ne Zaman Bitiyor?


İmar Barışı Ne Zaman Bitiyor?

31 Ekim 2018 tarihinde son bulması beklenen İmar Barışı vatandaşların talebi üzerine uzatıldı. Yeni durumda son gün ne 2018’de ne oldu?

Kaçak yapıların kayıt altına alınması için çıkarılan imar barışı kanunu uyarınca gerekli başvuruyu yapan vatandaşlara yapı kayıt belgesi veriliyor. Yapı kayıt belgesi alınması ile birlikte yapı yasal duruma gelmiş oluyor.

Yapı kayıt belgesini alan bina sahipleri, yıkım ve para cezalarından kurtuluyor. Bina kullanımı için gerekli olan tüm abonelikleri alabiliyor. Ayrıca tapu ve tescil işlemlerini de yapabiliyor.

E devlet üzerinden yapılan başvurular 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış tüm yapılar için geçerli oluyor. Peki şuana kadar başvuru yapamayan vatandaşlar en son zamana kadar yapabilecek?

2018 yılında son başvuru ne zamana kadar?

Çıkarılan kanun ile 31 Ekim 2018 tarihi imar barışı başvuruları için son tarihti. Fakat Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, başvuruların uzatılmasına yönelik taleplere kayıtsız kalınmayacağını ifade ederek son başvuru tarihinin 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatılacağını açıkladı. Yapılan bu açıklamanın ardından bina sahiplerine 2 ay ek süre tanınmış oldu.

Başvuru yapılabilmesi için neler gerekli


1.    E-devlet şifresi

2.    Geçerli bir cep telefonu numarası

3.    Geçerli bir e-posta adresi

4.    Beyan edilecek yapının adresi

5.    Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri

6.    Toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m2)

7.    Yapıdaki konut ve işyeri sayısı

8.    Arsa/Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (İlgili belediyesinden alınabilecek)

9.    Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m2)

10.    Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek)

11.    İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi

12.    Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz