İmar Barışı Süresi


Bugüne kadar imar affıyla ilgili bütün detayları önceki yazılarımızda açıklığa kavuşturmuştuk. Bu yazımızda imar affıyla ilgili daha önce hiç değinmediğimiz bir konuya değineceğiz. Bugünkü yazımızın konusu imar barışının süresi ne kadar? İşte yazımızın detayları…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geliştirilen imar barışı kapsamında mevzuata aykırı yapılara yapı kayıt belgesi alınabiliyor. İmar barışı başvuruları 31 Ekim 2018 tarihine kadar başvuru yapabiliyor. 

Bu belgenin alındığı yapılara, talep etmeleri durumunda ilgili mevzuatta tanımlanan ait olduğu abone grubu dikkate alınarak geçici olarak su, elektrik ve doğalgaz bağlanabiliyor.

Yapı Kayıt Belgesini alan yapı malikleri, bu belgenin bir örneğini belediye ve mücavir alan sınırları içinde ilgili belediyesine, bu sınırlar dışında il özel idaresine vermek zorunda oluyor.

İmar Barışı Süresi!

İmar barışı kapsamında alınan Yapı Kayıt Belgesi, yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli oluyor. Bu belgenin alındığı yapıların yıkılması yenilenmesi durumunda yürürlükte olan imar mevzuatı hükümleri uygulanıyor. Yapının depreme dayanıklılığı ve yapının fen ve sanat norm ve standartlarına aykırılığı hususu yapı malikinin sorumluluğunda oluyor.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz