İmar Barışına Kimler Başvuracak?


İmar Barışında başvuruların bitmesine artık yaklaşık olarak 45 gün kaldı. 31 Ekim 2018 tarihinden itibaren artık yapı kayıt belgesi için başvuru alınmayacak. Bizde başvuru süresinin bitmesine artık sayılı günler kala İmar Affına ilişkin detaylara bir kez daha değinelim dedik.

Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılarla ilgili 3194 sayılı Kanun uyarınca alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal ediliyor.

İmar Barışı Başvuru Yeri Ve Zamanı

İmar barışı başvuruları 8 Haziran'da başladı. Başvuru süreci 31 Ekim 2018 tarihine kadar devam edecek. İmar barışına e-Devlet üzerinden Yapı Kayıt Sistemindeki Yapı Kayıt Belgesi formunun doldurulması suretiyle müracaatta bulunulabileceği gibi kurum ve kuruluşlara başvurulmak suretiyle de müracaatta bulunulabiliyor.

İmar Barışına Kimler Başvuracak?

Yapı Kayıt Belgesi için yapı maliklerinden herhangi birisi veya vekili tarafından başvurulabiliyor. Hisseli yapılarda da yine bir hissedarın müracaat etmesi yeterli oluyor. Belge şahıs adına değil yapı adına düzenleniyor.

Yapının Tümü İçin Müracaat Nasıl Yapılacak?

Yapının tümünü ilgilendiren imara aykırılık olması halinde tüm yapı için bir malikin müracaat ederek hesaplanan meblağı ödemesi tüm yapı için bir adet yapı kayıt belgesi düzenlenmesi gerekiyor. Bu durumda zemin tespit tutanağı ve diğer işlemler bu belge esas alınarak yapılacak.



× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz