İmar Barışında Fiyat Hesaplama


İmar barışına başvuruda bulunmak isteyenler tarafından en çok merak edilen soru şu; acaba başvuruda bulunduğum zaman acaba ne kadar ödeme yapacağım sorusu. Herkesin bildiği gibi imar barışına başvuruda bulunan vatandaşlar Yapı Kayıt Belgesi ücretini 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödeyebilirler. Peki, bu belge için ne kadar ödeme yapılır? İşte detaylar…

Yapı Kayıt Belgesi bedeli, yapının bulunduğu arsanın 29 Temmuz 1970 tarihli ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununa göre belirlenen emlak vergi değeri ile yapının yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden, konutlarda yüzde üç, ticari kullanımlarda yüzde beş oranında oluyor. Peki, imar barışında fiyat nasıl hesaplanır?

İmar Barışında Fiyat Hesaplama

a) Yapının bulunduğu arsanın emlak vergi değeri, ilgili belediyesinden temin edilen arsa ve arazi asgari metrekare birim değerleri esas alınmak suretiyle hesaplanıyor.

b) Yapının yaklaşık maliyet bedeli belirlenirken birim maliyet bedeli;

1) Tarımsal amaçlı basit binalar için 200 TL/ m2

2) 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için 600 TL/m2

3) 3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapıları için 1000 TL/m2

4) 8 ve daha yüksek katlı binalar için 1600 TL/m2

5) Lüks binalar, villa, alışveriş kompleksi, hastane, otel ve benzeri yapılar 2000 TL/m2

6) Güneş Enerjisi Santralleri (GES) 100.000 TL/MW esas alınmak suretiyle hesap yapılır.

Ayrıca, http://apps.csb.gov.tr/imarhesapla/ adresindeki İmar Barışı Hesaplama Aracı'ndan hesaplama yapılabiliyor. Ancak bu sayfa sadece bilgilendirme amaçlı olup, gerçek değerler E-Devlet kapısı üzerinden (www.turkiye.gov.tr) üzerinden başvurunuz sonrasında netleşecektir. İşleminizi seçerek hesaplama işlemine geçebilirsiniz.

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz