İmar Durumu Belge Ücreti 2018


2018 yılının gelmesiyle birlikte pek çok belediye ücret tarifelerinde değişikliğe gitti. Son yapılan ücret değişiklikleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklandı. Bu yazımızda İmar Durumu Harcı ne kadar oldu ve imar durumu nedir gibi konu başlıklarını ele alacağız.

İmar Durumu Belgesi Nedir?

İmar durumu imar parselinin kullanım şeklini ve yapılması istenen yapının özellikleri; örneğin teknik şartlarının ne olması gerektiğini, yolları ve uygulamaya esas olacak diğer bilgileri belirten kadastral durumu da işlenen belgeye deniyor.

İmar durumu, imar uygulaması yapılan yerin yapı adalarını, bunların yoğunluk ve düzenini gösteriyor. Bu da demek oluyor ki imar durumu bir arsanın yapılanma koşulları; boyutları ve sınırları olarak karşımıza çıkıyor.

Arsanızın imar durumunu öğrenmek için gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye dilekçe verilmesi yeterli oluyor. İmar durumları, bölgeye, semte, mahalleye, sokağa hatta parsele kadar değişkenlik gösterebiliyor. Bu değişiklik bölgenin gelişimine bağlı olarak meydana geliyor. Ayrıca bölgede bulunan arsaların imar durumlarını büyükşehir belediyeleri veya yerel belediyeler değiştirebiliyor.

İmar Durumu Belge Ücreti 2018

(İlk müracatta her bir belge için)
1. 0-1000 metrekare arası adet 55 TL
2. 1000 metrekareden büyükse adet 80 TL

Geçtiğimiz sene bu rakamlar 50 TL ve 75 TL olarak tahsil ediliyordu. İmar durum belgesinin geçerlilik süresi, herhangi bir plan tadilatı olmaması halinde 1 yıl olup, son 1 yıl içinde imar durum belgesine binaen yapı ruhsatı verilmemesi halinde, yeniden imar durum belgesi alınıyor.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz