İmar Durumu Geçerlilik Süresi Ne kadar?


İmar durumu belgesi, herhangi bir arsanın söz konusu bölgenin imar planına ve imar yönetmeliğine göre nasıl kullanılırlığının sınırlarını göstermektedir. Peki, imar durumu geçerlilik süresi ne kadardır?

İmar parselinin kullanım şeklini ve yapılması istenen yapının özelliklerini; örneğin teknik şartlarının ne olması gerektiğini, yolları ve uygulamaya esas olacak diğer bilgileri belirten kadastral durumu da işlenmektedir.

İmar durumu geçerlilik süresi ne kadar?

İmar durum belgesinin geçerlilik süresi, herhangi bir plan tadilatı olmaması halinde 1 yıl olarak belirlenmiştir. Son 1 yıl içinde imar durum belgesine istinaden yapı ruhsatı verilmemesi halinde, yeniden imar durum belgesi alınmaktadır.

İmar durumu sorgulama:

İlgili belediyeler tarafından 3194 Sayılı Kanunun 8.maddesine göre ilan edilen imar planları da belediyelerin web sayfasında açıklanmaktadır. Yapılacak olan sorgulamalar için gerekli bilgiler ise; 

İlçesi   :         

Mahallesi        :         

Plan Türü       :         

Plan Ölçeği    :         

İlana Çıkış Tarihi      :         

İlan Bitiş Tarihi        :

Aynı zamanda imar planı sorgulama için, taşınmaz malın bağlı bulunduğu belediyeye müracaat ederek de bilgi alabiliriz.

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz