İnşaat Bittikten Sonra Ne Yapılır ?


Ruhsatlı bir yapının inşaat çalışmaları bittikten sonra yapının kullanılabilmesi için bazı izinlerin alınması gerekiyor. Peki, inşaat bittikten sonra ne yapılır? İnşaat bittikten sonra hangi izinler alınır?

İnşaat bittikten sonra ne yapılır?

Ruhsatlı bir yapının inşaat çalışmaları bittikten sonra yapının kullanılabilmesi için iskan belgesinin alınması gerekiyor. İskan belgesi, inşaat çalışmaları tamamlanan bir yapıda oturumun yasal olarak başlaması için alınan izin oluyor. 

İskan, gayrimenkulün tasdik edilmiş projesine uygun yapılıp bitirilmesi durumunda, ilgili belediyece veriliyor. İskan alma sürecinde bazı belgeler gerekli oluyor. 

Bu belgelerin teslim edilmesi ve iskan harcının da ödenmesi halinde yapılan incelemeler doğrultusunda yapı resmi olarak bitmiş kabul ediliyor ve yapıda yasal olarak oturumun başlamasına izin veriliyor.

İskan Belgesi İçin Gerekli Olan Belgeler:

* Yapı Kullanma İzni istemi içeren dilekçe,

* Tapu kaydı bilgileri,

* Vergi Dairesi'nden İlişki Kesme Belgesi, 

* Dış Kanal Belgesi (İZSU), 

* Telekom Olur Yazısı,

* Proje Müellifleri Raporu, 

* Yapı Denetim Kuruluşu'nun Raporu, 

* Cephe fotoğrafları – (13/18 cm),

* Emlak/Çevre Temizlik Vergisi Yoktur Yazısı,

* SSK'dan alınan Borcu Yoktur Belgesi.

Belgenin alınmak istendiği yapı eğer asansörlü olarak inşa edildiyse, birkaç belge daha isteniyor. Onlar da şu şekilde sıralanıyor...

* Asansör firmasından; TSE Belgeleri,

* Garanti Belgesi,

* Mühendislerin SMM Belgeleri,

* Muayene Raporu – 4 adet

* Muayene fişi,

* Uygulama projeleri,

* Sığınak Raporu,

* Yangın Tesisat Raporu.

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz