İnşaat Çalışmalarının Saatleri Nelerdir?

Özellikle şehir hayatında insanların sıklıkla karşılaştıkları inşaat alanları çevreye rahatsızlık vermektedir. Bu sebepten ötürü insan sağlığını etkileyen ve ciddi stres bozukluklarına neden olan inşaatlara, yüksek gürültüden dolayı çalışma saatlerinde belirli bir düzenleme getirilmiştir.

İnşaat çalışma saatleri 4 Haziran 2010 tarihli 27601 sayılı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği” kapsamı ile detaylı bilgi aktarılmıştır. 27601 sayılı yönetmeliğin 23. maddesi gereğince; konut bölgelerinde ve yakın çevresinde yapılan şantiye ve inşaat çalışma faaliyetleri, sabah saatleri dışında akşam ve gece saatlerinde de devam ettirilememektedir. Bu yönetmeliğe uyulmadığı takdirde ciddi cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.

İnşaat Çalışma Saatleri

4 Haziran 2010 tarihli 27601 sayılı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan “Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği” kapsamı ile belirlenen kurallar; şehir içi ya da şehir dışı inşaat çalışma saatleri farklılık göstermezler.

İnşaat Hafta İçi Çalışma Saatleri : İnşaatlar, hafta içi sabah saat 07:00’de çalışmaya başlayıp, akşam saat 19:00’a kadar sürdürülebilmektedir. Toplamda 12 saat çalışma süreleri vardır. Bu belirtmiş olduğumuz saatler dışında inşaatların çalışmaları yasaktır.

İnşaat Hafta Sonu Çalışma Saatleri : Cumartesi ve Pazar günleri sabah saat 10:00 ile akşam saat 19:00 saatleri arası çalışılabilmektedir. Ancak Pazar günleri yasak olmamasına rağmen, halktan gelen tepkiler sebebiyle çoğu inşaat firmaları çalışma yapmamaktadır.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz