İnşaat Halinde Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


İnşaat firmaları temel atmadan projenin bittiğinde nasıl olacağı, daire sayıları, hangi dairenin hangi cephaya baktığı ve ne gibi özelliklere sahip olduğunu gösteren maketler oluşturarak vatandaylara uygun fiyatlar ile konut satın alma fırsatı sunuyor.

Bu yöntem de bitmiş projelerdeki fiyatlarla temelden satılan projeler arasında fiyat kıyaslaması yapan vatandaşı cezbediyor. Son yıllarda inşaatçıların sıklıkla uygulamaya başladığı bu sistem sadece vatandaşı değil müteahhiti de karlı çıkartıyor.

Araziyi bulup üstüne proje geliştiren müteahhitler sağlam bir reklam kampanyası ile kazma dahi vurmadan projenin yüzde 50’si ile yüzde 80’ini satıp cebinden tek kuruş para çıkarmadan inşaata başlıyor.

Yalnız hesaba katılmayan bir takım şeylerden ötürü sistem her zaman dört dörtlük işlemiyor iken, daha temel atılmadan maket üzerinden gördüğü evine kavuşacağı günü bekleyen vatandaş da hayal kırıklığına uğrayabiliyor.

Tabi sadece maket üzerinden konut alımı değil inşaat yapımı devam ederken satışı yapılan konutlar içinde aynı durum geçerli.

Eğer yatırımınızın kazanç getirmesini istiyorsanız, henüz yapımı devam eden konut projesinden ev alırken dikkat etmeniz gerekenlere bir göz atalım.

İnşaat Halinde Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yüksek risk, yüksek getiri kuralının geçerli olduğu projeden mülk alma riskli bir yatırım türüdür. Özellikle ekonominin dar boğaz olduğu dönemlerde projenin geliştirilememesi, başarılı olamaması ve inşaat riskleri gibi karışılabilecek olumsuz durumlarla birlikte müteahhidin işi bitirememe riskini de satın almış olursunuz.

İlk dikkat edilmesi gereken husus, projenin ya da binanın inşaat ruhsatının henüz alınıp alınmadığı. Sonrasında ise almak istediğiniz bağımsız bölümün ruhsat projesinde numarasının kayıtlı olup olmadığına da bakılmalı. Projeyi inşa eden firma ya da müteahhidin iskan belgesini almasından, inşaatın kullanım izni almaya uygun olup olmadığını da sorgulamayı unutmayın.

İnşa halinde bir konut satın alıyorsanız, satıcının güvenilirliğinden, mali durumuna ve daha önce tamamladığı konutlara kadar birçok konuda araştırmalarınızı yapmayı unutmayın. Çünkü maalesef her satıcı dürüst olmayabiliyor. Bu yüzden almayı düşündüğünüz mülkün bölümlerini ve kaç metrekare büyüklüklere sahip olduklarını detaylı incelemenizde fayda var. Çünkü satış metrekaresi ile kullanım metrekaresi arasında ciddi farklılıklar çıkabilmekte.

Projeden ev almanın diğer dezavantajlarından birisi de bir sayfalık sözleşme ile işlemlerin tamamlıyor olmanız. Üzerinde "Satış Vaadi ve İnşaat Sözleşmesi" ibaresi yazan sözleşmeler geçerli olmayabiliyor. O yüzden sözleşmenin tapu idaresinde yapılmasına ve tapuya kaydettirilmesine de dikkat edilmeli. Yani alım satım işlemleri sonucunda elinizde tapunuz yoksa sözleşmenin kanuni bir geçerliliği olmuyor. Ancak yine de mülkü satın alma kararını vermişseniz mülkün bitirilme tarihinin, geç teslim edilmesi durumunda herhangi bir cezai şart olup olmayacağı gibi konulara ait maddeleri belirten bir sözleşme yapmalısınız.

Sadece mülkün satın alma fiyatıyla masraflar bitmeyebilir. Maket ya da kağıt üzerinde belirtilen plan üzerinden satın almaya karar verdiğiniz projenin ilerde çıkabilecek masraflarına karşı sözleşme de bu detaylara da yer verilmeli. Eğer yatırım amaçlı olarak ve yakın zamanda satma niyetiyle mülk alıyorsanız, sözleşme maddelerini iyi inceleyin. Çünkü bazı satıcılar sözleşme de mülkün belli bir süre için satılamayacağıyla ilgili madde ekleyebilmekte. Son olarak ödemenizi kredi kullanarak yapmayı düşünüyorsanız ödeme gücünüzü, peşinat verebileceğiniz tutar ve diğer risklerinizi iyi analiz etmeniz gerekir. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz