İnşaat Ruhsatı Kaç Yıl Geçerlidir ? İnşaat Ruhsatı Geçerlilik Süresi !


İnşaat Ruhsatı Kaç Yıl Geçerlidir?

İnşaata başlamadan yapılması gerekenlerden biri de inşaat ruhsat işlemleridir. İnşaat ruhsatı alınmadan inşaata başlamak yasal olarak mümkün değildir. 

Ya , aldığınız inşaat ruhsatının geçerlilik süresi nedir ? İnşaat ruhsatı kaç sene geçerlidir ? 

Bir inşaata başlamak için hazırlıklarınızı yaptınız ve sıra geldi inşaat ruhsatına.. Bu ruhsatı alabilmek için Belediye ya da Valiliklere başvurabilirsiniz. Eğer gerekli belgeleri sağlarsanız ruhsat için başvuru yapabilirsiniz. 

Aşağıdaki belgeler ve dilekçe ile ruhsat başvurusu yapılabilmektedir: 

- Tapu Belgesi 

- Yapının Mimari Projesi

- Statik Proje 

- Elektrik ve Tesisat Projesi 

- Yapı Resimleri ve hesaplar

- Varsa Röperli yok ise ebatlı kroki

Yukardaki belgeler tamamlanarak yapılan başvurularda herhangi bir problem ile karşılaşılmaz ise başvurudan sonraki 30 gün içerisinde ruhsat alınır. 

İnşaat İçin Alınan Ruhsat Ne Kadar Geçerlidir ? İnşaat Ruhsatı Kaç Yıl Geçerli Olmaktadır ? İnşaat Ruhsatı Geçerlilik Süresi !

İnşaata başlama tarihi , inşaat ruhsatı alınma tarihinden itibaren 2 sene olarak uygun görülmüştür.

Eğer 2 sene içerisinde inşaata başlanamaz ya da inşaata başladıktan sonra herhangi bir sebepten dolayı 5 sene içerisinde inşaat tamamlanamaz ise İnşaat Ruhsatı geçersiz olur. 

Bu süreyi uzatmak isteyenler , süre bitmeden belediyeye başvurarak ruhsat süresini yenilemektedir× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz