İnşaat Ruhsatı Yenileme Harcı Ücretleri 2018


Herkesin bildiği gibi bir inşaatın yapım aşamasına başlaya bilmek için ilk olarak inşaat ruhsatı alınması gerekiyor. Eğer inşaat ruhsatı alınmadan bir yapı inşa edilmeye başlanırsa bu inşaat çalışması kaçak olarak nitelendiriliyor.

Bir inşaat çalışmasına başlamak için alınan ruhsatın bir geçerlilik süresi bulunuyor. Eğer yapı inşaatı ruhsatı alındıktan sonra 2 sene içinde inşaat başlanmazsa veya 5 sene içinde inşaat bitirilmezse alınan inşaat ruhsatı geçersiz sayılıyor ve bu ruhsatı yenilemek gerekiyor.

Bu sürelerin aşılması veya mimari planda değişiklik yapılması halinde ruhsatın yenilenmesi gerekiyor. Ruhsat yenileme işlemi için de belli oranlarda harç ödeniyor. Bu yazımızda inşaat ruhsatı yenileme harcı ne kadar oldu bunu inceleyeceğiz…

İnşaat ruhsatı yenileme ücreti 2018, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü'nün yeni imar tarifesinde "Yenileme - Yeniden Ruhsat Alınmasına İlişkin Ücretler" başlığı altında yer alıyor. 

İnşaat Ruhsatı Yenileme Harcı 2018

Yenileme - Yeniden Ruhsat Alınmasına İlişkin Ücretler 2018

1. Yenileme (Yapı İnşaat Alanının beher metrekaresi için) metrekaresi 0.5 TL

2. Yeniden (Yapı İnşaat Alanının beher metrekaresi için) metrekaresi 0.83 TL

3. Ruhsat Belgesindeki Bilgi Değişikliklerine İlişkin Ücret ( Tek Ruhsattaki Bilgi Değişikliği) adet 160 5.3 TL

4. Makine, Elektrik ve Isı Yalıtım Proje Değişikliğinde Alınacak Ücretler- Proje Değişikliği adet 160 5.4 TL× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz