İstanbul Emlak Vergisi


Emlak vergisi, 1319 sayılı Kanun gereğince sahip olunan tüm taşınmaz mallar için ödenmektedir. Peki, İstanbul'daki gayrimenkuller için ne kadar vergi ödemesi yapılır?

Emlak vergisi, Türkiye sınırları içerisinde bulunan tüm gayrimenkuller için ve her sene Mart-Nisan-Mayıs ve Kasım ayları içerisinde iki eşit taksit halinde ödenmektedir. 

Emlak vergisi mükelleflerinin ödeyeceği bedeli, sahip oldukları gayrimenkulün değeri üzerinden hesaplanır. 

Peki, İstanbul'daki gayrimenkuller için ne kadar vergi ödemesi yapılır? İstanbul emlak vergisi 2017 oranları nelerdir?

İstanbul emlak vergisi 2017 oranları

İstanbul Büyükşehir olması nedeni ile vergi % 100 artırımlı olarak uygulanır. Buna göre İstanbul'daki evler için ‰ 2, işyerleri için ‰ 4; arsalar için ‰ 6, araziler için ise ‰ 2 oranında vergi ödemesi yapılmaktadır.

Ayrıca, taşınmaz değerine yeniden değerleme oranı ile zam yapılır. Bu sene için belirlenen emlak vergisi yeniden değerleme oranı 3,83.

İstanbul emlak vergisi sorgulama

E-belediye sistemini kullanan belediyeler arasında İstanbul ilçe belediyeleri de bulunmaktadır. Ayrıca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin resmi internet sayfasından da bu sorgulama yapılabilir.

 

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz