İşyeri Kira Depozitosu 2017


İşyeri kiralamalarında mal sahibi, kiralayan kişilerden ilk kira bedelini peşin talep etmektedir. Bunun yanı sıra kiracıdan istenen depozito bedeli de mevcuttur. Peki bu bedel neye göre talep edilmektedir?

İşyeri kiralamalarında yapılan kira sözleşmesi, kiracı ve mal sahibi arasında yapıldığı gibi noter huzurunda da yapılabilmektedir. Kontrat yapılırken peşin alınan kiranın yanında, mal sahibinin talep ettiği güvence bedeli de vardır. Buna depozito denilir. Bu güvence bedelini mal sahibi istediği rakama göre talep edemez, talep edilen miktar kanunlarla sınırlandırılmıştır.

Depozitonun amacı mal sahibinin kiracının kullanımı için devir ettiği işyeri karşılığında, haklarının korunması için aldığı güvence bedelidir. Daha ayrıntılı bir şekilde anlatmak gerekirse; kiracının işyerine zarar vermesi, aidat ödememesi ya da faturalarını ödememesi durumunda mal sahibinin gerekli zararları ve ödemeleri karşılaması için verilen güvence bedelidir. 

Ancak bu verilen depozito bedelinin karşılığında kiracının da hakları vardır. Bu hak; kiracının çıkmak istediği takdirde, gayrimenkulde herhangi bir zarar ziyan olmadığı sürece, ödenmiş olduğu depozito bedeli kiracıya aynı şekilde geri iade edilmesidir. Mal sahibinin kanunlarla sınırlandırılmış olarak en fazla üç depozito talep etme hakkı vardır.

Sonuç olarak konuyu özetlememiz gerekirse, mal sahibi İşyerini kiralayan kişiden en fazla üç kira bedeli isteyebilir. Örneğin kira bedeli 2.500 Türk Lirası olan bir işyerinden en fazla 7.500 Türk Lirası talep edilebilir. Bu bedelde kiracı ve mal sahibinin onayı olmadan çekilmemesi şartıyla, herhangi bir bankanın vadeli tasarruf hesabına yatırılır. İşyerinde herhangi bir zarar olmaması durumunda, kiracı çıkmak istediği takdirde ödemiş olduğu depozito bedeli geri ödenir.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz