Kaçak Yapılar Hakkında 5 Madde!


Kaçak yapı ya da diğer adıyla imar mevzuatına aykırı yapılar, yetkili idarelerin bilgisi dışında yapılan veya imar mevzuatında yer alan uyulması zorunlu kurallara uymayarak ruhsat ve eklerine aykırı yapılan yapı anlamındadır.

Kaçak Yapının Tespit Edilmesi Durumu

İmar Kanunu’na uymayarak yapılan binalarda tespiti yeminli serbestlik mühendislik ve mimarlık bürosu tarafından ya da ihbar üzerine valilik ve belediye tarafından bina incelemeye alınır kaçak binaya mühür vurulur ve inşaat durdurulur.

Kaçak Yapının Şikayet Edilmesi Gereken Yerler

Kaçak yapılaşmanın farkına varan kişilerin kaçak yapının önlenmesi ve yapı denetim sisteminin etkin uygulanabilmesi için, yapının dahil olduğu ilçe belediyesinin ilgili birimlerine başvurarak ya da telefon ile bildirilebilmektedir.

Kaçak Yapıyı Uygun Hale Getirebilme Süresi

Kaçak bina tespit edildiğinde aslında idarenin ne para cezası verme ne de inşaatı yıktırma gibi bir amacı yoktur. Asıl amaç sadece kişinin, hukuka aykırı faaliyetini sonlandırmak gerekirse menetmek böylece imar mevzuatına uygun yapı yapılmasını sağlamaktır. Kaçak yapıyı uygun hale getirebilmek için 30 günlük süre verilir. 

Kaçak Yapılara Elektrik ve Su Aboneliği

2016 yılı Torba Yasasına göre kaçak yapılara kentsel dönüşüme girme koşulu ile elektrik, su ve doğalgaz aboneliği izni veriliyor. Bunu karşılığında kentsel dönüşümü kabul ettiklerine dair taahhüt verecek ve kentsel dönüşüm için en fazla 10 yıl süre tanınacak.

Kaçak Yapının Yıkım Aşamasına Gelmesi

Kaçak yapının tespit edilmesi durumunda uygun hale getirebilmek için verilen 30 günlük sürede kişi hala bir düzenleme yapmamış ise ruhsat iptal edilmekte ve ruhsata aykırı ya da ruhsatsız yapılan binaya ait yıkım kararı çıkmaktadır. 

Aynı zamanda yıkım kararı verilebilmesi için, yapı tatil zaptında belirtilen aykırılıkların giderilmemiş olması gerekir. Yapı tatil zaptında yazılı olanlar dışında bir aykırılık nedeniyle, önceki zapta dayanılarak yıkım kararı verilemez. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz