Kanuni Kira Zammı Oranı Nedir?


Kanuni kira zammı oranı nedir?

Taşınmaz olan mallar üzerinde sahipliği olan kişi ve kiracılar arasında sözleşme uygulanmaktadır. Sözleşme üzerinde yapılan yenileme durumunda mevcut kira bedeline belirli oranlarda zam yapılmaktadır. Kanuni kira zammı oranı nedir? Kanuni kira zammı nasıl yapılır?

 

Kanuni Kira zammı Oranı

Mal sahibi ve kiracı arasında yapılan sözleşme üzerinde değişiklik, yenilenmesi gereken dönemde, bir önceki kira yılında uygulanan ücreti, mevcutta bulunan fiyat endeksini geçmeyecek şekildedir. Bu kural sadece bir yıllık kira sözleşmeleri için geçerli değil, aynı zamanda bir yılı geçmiş olan kira sözleşmeleri içinde geçerliliğini korumaktadır. Taraflar aralarında, daha öncesinde bu durum için anlaşma yapılmamışsa ve gerektiği durumda hala anlaşma sağlanamıyorsa, fiyat endeks oranını geçmeyecek şekilde hâkim tarafından, hakkaniyetli bir şekilde belirlenecektir. Yapılacak olan artış oranları, Yargıtay ve TUİK baz alınarak yapılacak zamlı fiyat bu doğrultularda uygulanabilecektir.

TÜİK'e göre Kanuni kira zammı oranı

ÜFE oranlarının bir önceki dönemde uygulanan kira bedelinin, aynı aydaki değişim oranının kullanılarak zam uygulanmasını öngörmektedir.

Yargıtay'a göre Kanuni kira zammı oranı

Kira dönemi boyunca, yani on iki aylık kira bedelinin ortalaması üzerinden zam artış oranının belirlenebileceğini öngörmektedir.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz