Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi Nedir ? Kanundaki Yeri!

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi Nedir ? Kanundaki Yeri !

Bu yazımızda temel bilgilerin yanında Kat Karşılığı Sözleşmesi'nin çok bilinmeyen yönlerine de değinmek istiyorum. Sebebi ise bu hayati sözleşmenin hukukumuzda kesin ve net olarak ifade  edilmemesinden dolayı düzenleyen ve imzalayanların kanundaki yerini ve nasıl düzenlenmesi gerektiğini tam olarak kestiremeyip sitemize de konu ile ilgili birçok sorunun gelmesidir.

Kat karşılığı sözleşmesi en basit tabirle ; bir tarafın bedelsiz olarak belirli miktardaki payını devretmesi , öteki tarafın ise aldığı bu pay karşılığında herhangi bir bedel istemeksizin yapı inşa etmesi ile ilgili maddeleri içeren anlaşmadır.

Kat Karşılığı Sözleşmesi İçeriği ve Sorunları Nelerdir ?

Malesef kanunda Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi ile alakalı ' özel ' bir madde bulunmamaktadır.
Bunun olmayışı yasal boşluk ve bu yasal boşluktan faydalanmak isteyen kişiler olarak karşımıza çıkmaktadır. 
Günümüzde bu yasal boşluklar Yargıtay , Danıştay ve Hukuk Genel Kurulu kararları tarafından kapatılmaya çalışılsa da sözleşme tarafları yeteri kadar koruyamamaktadır. 

Burda birçok kişinin bilmediği nokta bu sözleşmenin Eser Sözleşmesi üzerinden yapıldığıdır. Bu sözleşmeler karma nitelikte sözleşmesi sınıfında yer almaktadır ve yaşanan problemlerin temel kaynağı budur.

Sözleşme sonucunda davacı / davalı olan kişiler Eser Sözleşmesi hükümlerini araştırdıktan sonra Borçlar Kanunu'nu incelerler. Fakat ülkemizin bel kemiği olan inşaat sektöründe bu konu için kesinlikle ayrı ve özel bir çalışma yapılmalıdır. 
Bildiğiniz üzere Kira Sözleşmeleri için yapılan son değişiklikler herkesin anlayacağı dilden basit bir anlatım ile 
açıklığa kavuşmuştur.Kat Karşılığı Sözleşmeleri de bu şekilde yapılmalıdır. Bu sayede iki tarafta korunmuş olacaktır. Firmalar , istekleri son bulmayan arsa sahiplerine gebe bırakılmamalı , arsa sahipleri de imzalanan sözleşmelerden dolayı arsalarını satacak hale düşürülmemelidir.

Kat Karşılığı Sözlemesi ile ilgili Özel olarak hazırlanacak maddeler Borçlar Kanunu'nda en kısa zamanda yerini almalıdır. Daha verimli ve mantıklı maddeler içinse İnşaat kolları ile ilgili dernekler tarafından çalışmalar yapılıp , kontrol ve düzenlenmesi gayrimenkul konusunda uzmanlaşmış hukukçulardan meydana gelen bir heyet tarafından yapılmalıdır.

Önümüzdeki yazılarda Kat Karşılığı Sözleşmesinde dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğim... × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz