KDV Muafiyeti Kapsamına Giren Taşınmazlar!


Konutların, iş yerlerinin ilk teslimatında uygulanacak bedel için KDV muafiyeti 2017 1 Nisan'da uygulanmaya başladı. KDV muafiyet hakkı doğan taşınmazlar hangileri?

KDV muafiyetinin uygulamaya geçilmesinin ardından muafiyetten yaralanma koşulları merak konusu oldu, koşullar ve detaylar tebliğ olarak yayımlandı.  Tebliğ;

Çalışma veya oturma izni alarak altı aydan daha fazla yurt dışında yaşayan türk vatandaşlarına (resmi daire ve müesseselere veya merkezi Türkiye’de bulunan teşekkül ve teşebbüslere bağlı olup adı geçen daire, müessese, teşekkül ve teşebbüslerin işleri dolayısıyla yabancı memleketlerde oturan Türk vatandaşları hariç), Türkiye’de yerleşmiş olmayan yabancı uyruklu gerçek kişilere, kanuni ve iş merkezi Türkiye’de olmayan ve bir iş yeri ya da daimi temsilci vasıtasıyla Türkiye’de kazanç elde etmeyen kurumlara yapılan konut veya iş yeri teslimlerinde uygulanıyor.

KDV muafiyeti kapsamına giren taşınmazlar hangileridir? Her gayrimenkul için muafiyet uygulanıyor mu?

KDV muafiyeti kapsamına giren taşınmazlar;

Konut veya işyeri statüsünde inşa edilen binalar, yapılan inşanın ruhsatının bulunması gerekmekte ve kullanıma hazır olarak tamamlanarak, teslim edilmelidir.

Konut, ofis, dükkan, devre mülk, rezidans, büro ve bunlar gibi yapılar, istisna muafiyeti kapsamına dahil olabilmektedir.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz