Kentsel Dönüşümde Ev Sahipleri Para Öder mi?


Kentsel dönüşüm kapsamında riskli olarak belirlenen taşınmaz mallar yıkılarak yerine yeni yönetmeliklere uygun binalar inşa edilebilmektedir. Peki, kentsel dönüşümde ev sahipleri para öder mi?

2012'de yürürlüğe giren kanun ile birlikte başlayan kentsel dönüşüm çalışmaları birçok il ve ilçede devam ediyor. Dönüşüm kapsamında riskli olarak belirlenen taşınmaz mallar yıkılarak yerine yeni yönetmeliklere uygun binalar inşa edilmektedir.

Kentsel dönüşüm süreci, vatandaş talebiyle başlayabildiği gibi, Bakanlık tarafından da tespit edilen riskli alanlarda İdare eliyle de başlatılabilir. Dönüşüm sürecine giren riskli ev sahipleri maddi bir kayıpla karşılaşıp karşılaşmayacağını merak etmektedirler. Peki, kentsel dönüşümde ev sahipleri para öder mi?

Kentsel dönüşüm uygulaması vatandaşlara maddi yük çıkartabilmektedir. Durum, ortaya çıkan masraf, yıkımdan sonra inşa edilecek konut projesine, büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir. 

Bilindiği üzere ev sahipleri mülkleri üzerine yeniden hem kendi imkânları ile yapı yapabilmekte, hem de anlaştığı müteahhit ile ortaklaşa bina da yapabilmektedir.  

Bina yapabilecek maddi durumu olmayanlar ve her hangi bir müteahhit tarafından da değerlendirilmeyen mülklere bakanlık talip olabilmektedir. Mülk sahiplerine özel bütçeden isterlerse bedelleri ödenerek, isterlerse de  TOKİ  eliyle yapılmış konutlardan verilerek kentsel dönüşümü başlatabilirler. Kendi arazisine bina yapmak isteyen ev sahipleri talep etmeleri halinde kendilerine oluşturulmuş olan dönüşüm hesabından uygun faiz oranları ve ödeme koşulları altında kredi sağlanabilecek.

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz