Kira Alamayan Ev Sahibi , Kira Beyanı Yapar Mı ? 


Kira Alamayan Ev Sahibi , Kira Beyanı Yapar Mı ? 

Kira beyanı , bir önceki sene alınan kira bedellerinin beyanının yapılması işlemidir. Eğer elde edilen kira bedeli belirlenen değerlerin üstünde ise bunun vergisini ödenir. 

Peki , ev sahibi evini kiraya vermesinde rağmen , kirasını alamadıysa ne yapmalı ? Kira beyanı yapmak zorunda mı ? 

Kira beyanında önemli olan nokta , sizin o kirayı tahsil edip edemediğinizdir. Eğer kiracınız ile belirli bir kira değeri üzerinden sözleşme yaptıysanız ve kiracı kirayı size ödemediyse , kira beyanı beyanı yapmak zorunda değilsiniz.

Kira geliri beyanında Tahsil Esası vardır. Yani siz aldığınız kira kadar beyanda bulunabilirsiniz. 

Örneğin , 2015 yılında kiraladığınız bir evden 8 ay kira aldınız fakat 4 ay alamadınız. 8 aylık kira bedeli hesaplanır , eğer çıkan değer , 2016 senesinde belirlenen Kira gelir beyanı limitinden düşük ise kira gelir beyanı yapmanıza gerek yok. 

Fakat , 2015 senesinden alamadığınız 4 aylık kirayı , 2016 senesinde tahsil ettiyseniz bu tutar 2016 senesi kira gelirine girer ve beyannemesi 2017 senesinde yapılır. Yani , 2016 yılınının geliri olarak en geç 25 Mart 2017 tarihine kadar beyan edeceksiniz. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz