Kira Artış Oranları Ağustos 2017 Belli Oldu!


Türkiye İstatistik Kurumu, kira sözleşmeleri Ağustos 2017 ayı içerisinde yenilenecek olanların kira artış oranına ilişkin rakamları açıkladı. Yeni Borçlar Kanunu’na göre kira artış oranlarına sınırlama getirildi.

Ev sahipleri kira sözleşmelerinin süresi dolduğunda sözleşme yenilenirken kiraya zam yapma hakkına sahiptir. Ancak ev sahiplerinin yüksek kira artışlarına karşılık kiracının da mağdur olmaması açısından yeni Borçlar Kanunu’nda geçen “Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi” (yani kontratlarda ÜFE olarak kısaltılan) oranına göre yapılacak. Buna göre ev sahibi ÜFE’nin üzerinde zam yapamaz ve aynı zamanda kira artışı yapılırken ÜFE oranlarının 12 aylık ortalaması dikkate alınarak zam yapılabilir.

Ağustos ayı ÜFE rakamlarına göre yurt içi üretici fiyat endeksi aylık bir önceki aya göre %0,72 arttı ve 12 aylık fiyat ortalamalarına göre %10,94 artış gösterdi. Yani bu da demek oluyor ki Ağustos ayı kira sözleşmesi yenilemesi sırasında kiracıya en fazla %10,94 oranında zam yapılabilecek.

Kira artış hesaplamasını örnekleyecek olursak;

Kira Bedeli: 1.000 Türk Lirası
Kira zam oranı: %10,94
Zam bedeli: 109,40 Türk Lirası
Zamlı kira bedeli: 1.109,40 Türk Lirası’dır.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz