Kira Artışında TEFE Mi TÜFE Mi?


Geçtiğimiz günlerde açıklanan ve kira artışı hesaplama formülünde büyük değişiklik yapan Yeni Ekonomi Paketi açıklandı. Yeni açıklanan pakete göre, kira artışında baz alınacak olan endeks üretici fiyat endeksi olarak belirlendi. Şimdi gelin detaylara göz atalım…

Geçtiğimiz günlerde açıklanan “Yeni Ekonomi Paketi” kapsamında pek çok ev sahibinin kafası karıştı. Gayrimenkul kiraya veren ev sahipleri yeni değişiklik ile kira artışını üretici fiyat endeksine göre yapacağını net bir şekilde öğrenmiş oldu.

Gayrimenkul kira sözleşmelerinde taraflar arasında yapılan kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedelinde zam yapılıyor. Bu zam kanununda belirtilen oranlar dahilinde yapılıyor. Orta Vadeli Ekonomi Programı (2019 – 2021) kapsamında enflasyon tedbirleri kapsamında yer aldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığınca hazırlanan Orta Vadeli Ekonomi Programı (2019-2021) gereğince kira zammı artık üretici fiyat endeksi oranlarına göre hesaplanmayacak. 

Yeni Ekonomi Paketi'ne göre kira artışı hesaplamasında üst sınır tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranları baz alınacak.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz