Kira Bedeli Tespit Davası Süresi!


Kira bedeli tespit davası süresi!

Yapılan kira sözleşmeleri için, belirlenen ücretler dışında kiracı aleyhine değişiklikler yapılamıyor. Sadece kira bedelinde yapılacak değişiklik için dava açılabiliyor. Peki, kira tespit davası süresi nedir?

Kira bedeli tespit davası süresi

Kira sözleşmelerinde, kira bedelinde yapılacak farklılık dışında, herhangi bir değişiklik yapılamıyor. Kira bedeli için uygulanacak zam dönemin enflasyon oranları doğrultusunda gerçekleştirilebiliyor. Bu kural 2020 yılına gelene kadar işyerleri için, uygulanmıyor. Sözleşmeye bağlı kalınarak işyerleri için istenilen oranda artış yapılabilmektedir.

Kira bedelinin belirlenmesi

Kira için yapılacak artış, yeni dönemde, bir önceki ücretin fiyat endeksini aşmayacak şekilde belirlenmektedir. Taraflar arasında kira bedeli anlaşmasında, uyuşmazlık olursa, hakim tarafından, hakkaniyetli olarak artış miktarı belirlenmektedir.

Kira bedelinin belirlenmesi için dava da açılabiliyor. Peki, kira bedeli tespit davasının süresi nedir? Dava ne zaman açılabilir?

Dava her zaman açılabilmektedir. Fakat otuz gün öncesinde kiracıya, kirada artış uygulanacağına dair yazılı bir şekilde bildirimde bulunulmuş olmalıdır. Bildirimin yapılması koşulu zorunludur. Mahkeme tarafından belirlenecek artış oranı, ilgili dönemden sonrasında kiracının yükümlülüğü altındadır.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz