Kira Bedelinin Belirlenmesine Dair Merak Edilenler

Bir yerin belirli şartlar dahilinde, belirli bir süre içerisinde ve ücret karşılığında geçici olarak hak sahibi olunma durumuna kiralama denilmektedir. Birçok mal türünde olduğu gibi gayrimenkullerde de kiralama yapılabilir. Hem mal sahibinin hem de kiracının haklarının korunması esastır. Bu sebepten ötürü iki taraf da karşılıklı olarak şartların yazılı bulunduğu bir kira sözleşmesi imzalarlar. Kiracı ve mal sahibi bu sözleşmede yazan hükümleri yerine getirmek zorundadır.

Kiralanan gayrimenkul için düzenli olarak ücret ödemesi gereken kiracıların hakları yasal olarak da korunmuştur. Ev sahibi, sözleşmede kiracının aleyhine bir değişiklik yapamaz ve belirtilen süre dolmadan kira ücretine zam uygulayamaz. Aynı şekilde kiralayan kişi de, belirtilen süre içerisinde tüm ücreti eksiksiz bir şekilde vermelidir.

Bazı mal sahipleri kendilerini güvence altına alabilmek için, kiralayan kişinin kira bedelini ödememesi durumunda bir kişiyi kefil olarak isteyebilir. Kira ücretini belirli bir süre vermeyen kiracının ödemesi gereken borç, bu şekilde kefile aktarılmış olur.

Gayrimenkul kiralamalarında en merak edilen soruları sizler için şu şekilde sıralayabiliriz:

Bir dairenin kira bedeli ortalama ne kadardır?

Dairelerin kira bedeli, genellikle satış bedeli üzerinden hesaplanmaktadır. Bu oran 180’de 1 ya da 200’de 1 olarak uygulanabilir. Bir örnek vermek gerekirse; 250.000 TL tutarındaki bir daire ortalama 1.300 TL’den kiraya verilebilir. Bu oran konutun bulunduğu ile hatta ilçeye göre bile değişiklik gösterebilir.

Kira bedeline senelik zam nasıl yapılır?

Konutlar için kira artış oranı, kira artışının yapılacağı aydan bir önceki ayın ÜFE rakamlarının 12 aylık ortalaması baz alınarak hesaplanmaktadır. Mal sahibi bu orandan daha az veya eşit bir şekilde zam uygulaması yapabilir ancak bu rakamların üzerine çıkamaz.  eşit veya bu orandan daha az bir oranda kiraya zam yapma hakkına sahiptir.

Kira bedeli yabancı paraysa nasıl zam yapılır?

Kiralamadan önce kira bedeli yabancı para ile alınacak şeklinde bir anlaşma yapıldıysa, sözleşme tarihinden sonraki 5 yıl süre boyunca zam uygulaması yapılamaz. Sürenin sonunda ise zam yapılırken, yabancı paranın değer durumuna göre değişiklik yapılır.

5 yıllık kiralamalarda artış nasıl yapılır?

Bir gayrimenkulü kiralarken 5 senelik bir sözleşme yapıyorsanız ve 5 yılın bitiminde yeniden kiralama durumu söz konusu olursa kira artışı aynı şekilde ÜFE rakamlarına göre belirlenir. Bunun yanı sıra kiralanan yerin durumu ve aynı koşullarda olan diğer gayrimenkullerin kira oranlarına da bakılır.

Kiracı aleyhine düzenleme yasağı nedir?

Kiracı her ne kadar kira bedelini ödemekle mükellef olsa da, ödenmediği zamanlarda da ev sahibi tarafından herhangi bir yaptırım uygulanamaz. Bazı ev sahipleri kira zamanında ödenmiyorsa ceza ücreti talep edebiliyor veya gelecek kira bedellerini de peşin olarak isteyebiliyor. Böyle bir durumun herhangi bir kanuni hükmü yoktur.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz