Kira Gelir Vergisi Beyan Süresi Bitti Mi?

Kira gelir vergisi için beyanname verme ve 1. taksiti ödeme süresi 1 Mart'ta başlamıştı. Peki, kira gelir vergisi beyan süresi bitti mi? Beyannameler ne zamana kadar verilebilecek?

1 Mart'ta başlayan kira gelir vergisi döneminin sonu 31 Mart tarihinde sona erdi.

Beyanname; kayıtsız (adi) posta ile gönderilmiş veya özel dağıtım şirketleri tarafından getirilmiş ise vergi dairesi evrak kayıt tarihinde, kayıtlı posta (Taahhütlü, Acele Posta Servisi, Kurye vb.) ile gönderilmiş ise zarfın üzerine PTT tarafından tatbik edilen kabul tarihinde verilmiş sayılıyor. Hazır Beyan Sisteminde ise kira beyannamesi elektronik ortamda onaylandığı anda beyanname verilmiş sayılıyor.

Beyanname vermekle mükellef olanlar

2017'de kira gelir vergisini konutta 3.800 TL'den, işyerinde ise 30.000 TL'den yüksek geliri olan kimseler vergi vermek zorunda bulunmaktadır.

Ödeme yapmakla mükellef olanlar

Kira gelir vergisini beyanname verdikten sonra seçilen gider yöntemi ile düşülen indirimlerden sonra hala geliri yukarıdaki sınırdan yüksek olanlar ödemektedir. Bu sınırın altında rakam çıkması halinde vergiden muaf olunur. Kira gelir vergisi için ikinci taksit ödemeleri Temmuz'da yapılmaktadır.

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz