Kira Kontratı Her Yıl Yenilenir Mi?


Herkesin bildiği bir gayrimenkul kiralaması yapıldığı zaman gayrimenkul sahibi ile kiracı arasında bir kira kontratı yapılmaktadır. Kira kontratı yapıldığında belirlenen süre dolduğu zaman yenileme yapılması gerekmektedir. Peki, söz konusu kira kontratı her yıl yenilenir mi? İşte detaylar…

Yazımıza başlarken önce kira sözleşmesi nedir sorusuna bir yanıt verelim. Kira sözleşmesini; kiraya verinin yani gayrimenkul sahibinin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının ise yani gayrimenkulü kiralayanın buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme türü olarak tanımlayabiliriz.

Kira Kontratı Her Yıl Yenilenir Mi?

Kira kontratı, taraflar arasında herhangi fesih bildirimi yapılmadıysa süre sonunda bir seneliğine daha yenilenmiş oluyor. Yenilenen kira anlaşmalarında kira bedeline zam yapılıyor.

Kanunen tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyordu.

Ancak, Orta Vadeli Ekonomi Programı (2019-2021) kapsamında enflasyon tedbirleri kapsamında kira zamlarına ilişkin hükümler yer aldı.

20 Eylül 2018 tarihinde Resmi Gazete'de yer alan Yeni Ekonomi Paketi'ne göre, kira artış oranına dair üst sınır, döviz kuru veya emtia fiyatlarındaki gelişmelere duyarlılığı yüksek olan üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenecek.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz