Kira Sözleşmelerindeki Döviz TL’ye Nasıl Çevrilecek?


Herkesin bildiği gibi geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda yapılan düzenlemeye göre, gayrimenkul alım satım ve kiralamalarında döviz kullanımına son verildi. Kararın yürürlüğe girmesiyle birlikte 30 gün içerisinde döviz üzerinden kiralama ücretleri TL’ye çevrilecek. Peki, kira sözleşmelerindeki döviz TL’ye nasıl çevrilecek?

Kararda, "Döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden belirlenecek." hükmü yer aldı. Ancak dövizi TL'ye çevirme konusunda hangi kurun baz alınacağına dair bilgi yer almadı.

Karar kapsamında yer alan geçici madde şu şekilde:

"Geçici madde 8- Bu Kararın 4. maddesinin (g) bendinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren otuz gün içinde, söz konusu bentte belirtilen ve daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerdeki döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden belirlenir."



× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz