Kira Zammı Davası Nerede Açılır?


Gayrimenkul kiralama işlemlerinde, bir önceki sözleşmenin uzatılması durumunda yapılacak zam uygulaması belirli kriterlere göre yapılır. Bu kriterlere uyum sağlanmamışsa veya taraflar arasında yeni kira bedeli hakkında bir uzlaşmaya varılmamışsa kira zammı davası açılabilir. Peki, bu tür davalar nerede ve nasıl açılmaktadır?

Kira bedeli belirlenirken dikkat edilmesi gereken husus, bir önceki yıla ait üretici fiyat endeksindeki artış oranıdır. Zam miktarı kısaca ÜFE olarak bilinen bu artış oranının üzerine çıkamaz. Bu kriter, bir yıldan daha fazla süreyle tutulan gayrimenkuller için geçerlidir. Eğer bu şekilde bir anlaşma sağlanamamışsa mahkeme tarafından adaletli bir biçimde, gayrimenkulün durumu da göz önünde bulundurularak bir karara varılır.

Anlaşmazlık durumunda bir dilekçeyle birlikte Sulh Hukuk Mahkemeleri’ne başvuru yapılabilir. Bu davanın açılması için herhangi bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır, istenilen zamanda açılabilir. Mahkeme tarafından belirlenen yeni zam tutarı, sözleşmenin yenileneceği tarihten itibaren geçerli olacaktır.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz