Konut Alan Yabancılara Vatandaşlık 2018


Geçtiğimiz günlerde kaleme aldığımız gayrimenkul yatırımı ile vatandaşlık elde edilmesi konusunu bu yazımızda biraz daha derinlemesine ele alalım. Herkesin bildiği gibi Türk vatandaşlığı elde edilebilmesi için gayrimenkul yatırımı kapsamında 1 milyon dolarlık gayrimenkul alan vatandaşlığı hak ediyordu. Geçtiğimiz günlerde Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı. Konut alan yabancılar için limit değişikliği yapıldı. İşte detaylar…

19 Eylül 2018 tarihinde Resmi Gazete’de Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı. Yeni yönetmelik kapsamında Türkiye'de ev alan yabancılara vatandaşlık limiti 250 bin dolara indirildi. Konut alan yabancılara vatandaşlıkta limit 1 milyon dolar olarak uygulanıyordu.

Buna göre artık Türk vatandaşlığı için satın alınacak konut değerinin, 250 bin Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası olması yeterli oluyor.

Yönetmelik kapsamında ev alan yabancıya vatandaşlık için aranan diğer şartlarda herhangi bir değişiklik yapılmadı. Buna göre, 250 bin dolara ev alan yabancıların, vatandaşlık için tapu kayıtlarında üç yıl satılmaması şerhi koymaları ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca tespit ettirmeleri gerekiyor.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz