Konut Kredisi Ara Ödeme Cezası Var Mı?


Tüketiciler konut kredisi kullanırken kimi zaman ara ödeme yapmak isteyebiliyor. Peki, konut kredisi kullanırken ara ödeme yapılabilir mi? Konut kredisi ara ödeme cezası var mı?.

Konut satın almak isteyen tüketiciler, bankalardan konut kredisi kullanarak konut alabilirler. 5 yıl ile 30 yıl arasında vade seçenekleri ile sunulan konut kredisinde ödemeler belirlenmiş olan faiz oranına göre yapılıyor.

Konut kredisi kullanan tüketiciler kimi zaman ara ödeme yapmak isteyebiliyor. Peki, konut kredisi ara ödeme yapılabilir mi? Konut kredisi ara ödeme cezası var mı?

Tüketiciler istemeleri halinde Tüketicinin Korunmasına Dair Kanun gereğince, vadesi gelmemiş bir veya birden fazla taksit ödemesinde bulunabileceği gibi, konut finansmanı borcunun tamamını erken ödeyerek borcunu kapatabilmektedir.

Konut finansman kuruluşu belirtilen bu hâllerde, erken ödenen miktara göre gerekli tüm faiz ve diğer maliyet unsurlarına ilişkin indirim yapmakla yükümlü kılınmış oluyor.

Sözleşmede yer verilmek suretiyle ve faiz oranının sabit olduğu durumlarda, bir ya da birden fazla ödemenin vadesinden önce yapılması durumunda, konut finansman kuruluşu tarafından tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edilebilir. Peki, konut kredisi ara ödeme cezası ne kadar?

Konut Kredisi Ara Ödeme Cezası

Konut finansman kuruluşuna erken ödeme tazminatı gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve tüketici tarafından erken ödenen tutarın kalan vadesi otuz altı ayı aşmayan kredilerde yüzde birini, kalan vadesi otuz altı ayı aşan kredilerde ise yüzde ikisini geçemez. 

Kullanılmış olan konut kredisinde faiz oranının değişken olarak belirlenmesi hâlinde tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edilemez.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz