Konut Kredisi Kaç Günde Çıkar ?


Artık bir konut sahibi olmak istiyorsunuz ve elinizdeki nakit para ev almaya yetmiyorsa ilk başvuracağınız yer bankalar oluyor. Şimdi bankaya gittiniz ve kredi başvurusu yaptınız. Fakat bulduğunuz ev satılık durumda ve siz almazsanız başka bir müşteri çıkıp evi alma ihtimali var. Aklınıza ilk gelen soru banka kaç günde krediyi çıkarır?

Bankaya başvuru esnasında bir takım evraklar istenir ve sizde bu evrakları hazırladıktan sonra bankaya kredi başvurusunda bulunursunuz. Bu istenen evraklar bankadan bankaya değişiklik gösterdiği için şubelere giderek tek tek sormanızda fayda var. Fakat genel olarak istenen evraklar şunlardır; başvuru formu, satın alınacak olan konutun tapu fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi, gelir belgesi ve ikametgah belgesidir. İstenen bu evrakları tam bir şekilde hazırladıktan sonra bankanın risk inceleme birimlerinde bu evraklar incelenerek süreç başlar.

Konut Kredisi Kaç Günde Başlar?

Genel olarak bankaların risk inceleme birimlerinin bu evrakları incelemesi bir haftayı bulmaktadır. Tabi bir hafta sürmesi diğer kredilere oranla fazla görünebilir. Çünkü çekecek olduğunuz miktar yüksek olduğu için konut kredilerinde işlemler ihtiyaç kredilerine göre uzun sürer.  

Tabi sadece evrak incelemeleri değil bankalar alacak olduğunuz evi ipotek edeceği için eve bir eksper göndererek evin değerini tespit ederler. Uzman kişinin yani eksperin eve bakması ve bir değer belirlemesi ardından bunu rapor haline getirerek sunması yaklaşık olarak 1 ile 3 gün arasında değişmektedir.

Uzman kişinin sunduğu raporları titizlikle inceleyen banka yaklaşık olarak bir hafta sonra kredi sonucunu başvuruyu yapan kişiye geri dönüş yaparak bildirirler. Kredi başvurusu olumlu karşılanırsa bankalar sizden bu noktada kefil isteyebilirler.

Banka yapmış olduğunuz başvuruyu kabul etti ve kredi çıkarmaya karar verdi. Burada yapılan ilk işlem sigorta ve tapu ipotek işlemleridir. İpotek işlemleri nasıl oluyor derseniz; Tapuya gidilerek kredi çektiğiniz banka adına konuta 1. Dereceden ipotek konulur. Konutunuz için konulan ipotek, konut kredisi ödemesi bittikten sonra bankaya başvuru yapılarak ipotek fek işlemleri yapılar ve bankadan fek yazısı alınır.

İpotek fek işlemi nedir diye soracak olursanız; banka üzerine ipotekli bulunan konuttan ipotekli yazısının kaldırılmasıdır. Son olarak evin bedelinin nasıl ödendiğini belirtecek olursak; %25’ini siz, geriye kalan %75’i banka tarafından ödenir.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz