Konut Kredisi Transferinde İzlenecek 9 Adım

Herhangi bir banka değişikliği yapmadan kullandığınız konut kredisini güncel faiz oranlarına düşürme işlemine yapılandırma, konut kredinizi mevcut bankanızdan başka bir bankaya taşıma işlemine ise transfer denilmektedir. Belirli aşamalarla gerçekleştirilen yapılandırma işleminin detayları ise şu şekilde:

Düşen faiz oranları ile birlikte kendi bankanızda yapılandırma yapmak, refinansman için ödencek ek masraflar düşünüldüğünde sizin için çok daha karlı olacaktır. Fakat kendi bankanız faiz oranlarını piyasa faiz oranlarına düşürmüyorsa diğer banka obsiyonlarını değerlendirmek yararınıza olabilir.

Yapılandırma işlemi yapınca bankaya ceza öder miyim?

Transfer işlemlerinde de yapılandırma işlemlerinde de mevcut ödeme planınızda değişiklik olacağı için kalan anaparanız üzerinden 36 ay vadeye kadar olan kredileriniz içi yüzde 1, 36 ayın üzerinde vadesi olan kredileriniz için ise yüzde 2 oranında yasal ceza alınabilmektedir. Bu oranlar uygulanabilecek cezaların üst limiti olduğu gibi ceza alınacak oran bankanın insiyatifindedir.

Transfer işleminde karşılacağınız ek masraflar

Transfer işleminde yapılandırmada olduğu gibi yasal ceza dışında, evinize yeniden konut eksperi geleceğinden, tapuda ipotek değişikliğinden dolayı sizden ekspertiz ve ipotek masraflarını karşılamanız istenecektir. Bu masraflar size ek külfet olarak görünüyor olsa da konut kredinizi transfer edeceğiniz bankanın fazia oranındaki düşüşü de hesaba kattığınızda ciddi karlar elde edebilirsiniz. Üstelik bankaların belirli zamanlarda yaptığı kampanyalar ile ekspertiz ücretini de ödemek zorunda olmayabilirsiniz.

Transfer İşlemlerinde İzlenecek Adımlar

Birinci aşama değerlendirme aşaması ve ikinci aşama kullanım aşaması olarak genel iki süreçten oluşan kredi transferinin ilk sürecinde yeni konut alımında olduğu gibi bankalar kredi talebinizi yeniden değerlendirmeye alır.

Değerlendirme Aşaması

1) Öncelikli olarak transfer işlemini gerçekleştireceğiniz bankaya karar verdikten sonra, gelir belgesi, tapu fotokopisi ve kimlik belgeniz ile bankaya başvuru yapabilirsiniz. Başvurudan sonra banka şubesi sizlere olumlu veya olumsuz dönüş yapacaktır.

2) Yanıtın olumlu olması durumunda transfer işlemi gerçekleştireceğiniz banka, kredinizin bulunduğu bankadan kapama yazısı isteyecektir. (Önemli bir ayrıntı; bazı bankalar bu yazıyı sadece krdi borçlusuna vermektedir.)

3) Yeni banka kapama yazısı eline ulaştıktan sonra evinize eksper gönderecektir. İstisnai durumlar dışında eski ekspertiz raporları kabul edilmemektedir.

4) Eğer ekspertiz raporunuz olumlu ise kullanım aşaması adımlarına geçeceksiniz.

Kullanım Aşaması

1) Bankanın tapu görevlisi ile birlikte konutun üzerine 2. derece ipotek konulacaktır.

2) İpotek işleminden sonra yeni banka, borçlu olduğunuz bankadan güncel borç bilginizi isteyecektir.

3) Gelen güncel borç bilgisi üzerine kapama yazısındaki güncel borç bakiyesi üzerinden yeni kredi açılışı yapılacaktır.

4) Banka, ipotek kaldırma yazısını yeni bankanuza gönderecektir.

5) Tapuda, ipotek kaldırma yazısına istinaden ilk bankanın ipoteği kaldırılacak ve transfer ettiğini bankanın ipoteği 2. dereceden 1. derece ipoteğe geçecek ve tüm işlemleriniz tamamlanmış olacaktır.

Bu aşamalar doğrultusunda dikkat etmeniz gereken tek husu doğru bankayı seçerek kar sağlayabilmektir.

 

Sözcü
 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz