Metreküp Hesaplama Nasıl Yapılır ?


Bir gayrimenkul almak istiyorsunuz fakat belli başlı kriterleriniz mevcut. Aslında konut almak isteyen herkesin bir kriteri mevcuttur. Kimisi evin büyük olmasını, kimisi bazı odaların büyük bazı odaların küçük olmasını isterken, bir takım kişiler ise evin metrekare ve bu nokta çok önemli metreküpüne çok önem vermektedir. Aklınıza hemen neden bir evin metreküpü çok önemli ve bir evin metreküpü nasıl hesaplanır sorusu gelmekte. Aslında bir evin metreküpü satın almak istediğiniz gayrimenkulün tavan yüksekliği ile çok yakından ilişkilidir. Matematiği biraz iyi olanlar hemen ne demek istediğimizi anlamışlardır.

Metreküp hesaplamalarında tavan yüksekliği çok önemlidir çünkü bir evin aynı zamanda hacminide hesaplamış oluyorsunuz. Gelin şimdi hepbirlikte bir evin metreküp hesaplaması nasıl yapılır ve neden bir ev için metreküp hesabı çok önemlidir bakalım.

Aslında bir evin metreküp hesabıyla en çok müteahhitler ilgilenir. Çünkü bir ev inşa ederken beton kullanıyorsunuz. Evi inşa ederken kullanmakta olduğunuz betonu hangi ölçülerde kullanmalısınız, kaç metreküp beton gerekli gibi soruların cevaplarını işte metreküp hesabıyla buluyorsunuz.

Metreküp Nedir? Metreküp Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Metreküp tüm kenarları 1 metre uzunluğunda olan bir küpün hacmine eşit hacim ölçüsü birimi. Metreküpün kısaltılmış simgesi ise m3’ tür. Metreküpü basit olarak açıklamak istersek; en, boy ve yüksekliğin çarpılmasıyla birlikte ortaya çıkan değerdir.

Örneğin;

Uzunluğumuz, 40 santimetre

Genişliğimiz, 30 santimetre

Yüksekliğimiz ise, 10 santimetre olsun.

Buna göre: 40x60x50 = 120

 

Bir Evin Metreküpü Nasıl Hesaplanır?

Bir dairenin metreküp hesabını yapmak oldukça kolay bir işlemdir. Metrekare cinsinden nitelendirdiğimiz bir dairenin iç alanının, dairenin tavan yüksekliğinin ölçülüp çıkan yükseklik değerinin sonucu ile çarpılarak belirttiğimiz evin metreküp değerini bulmuş olursunuz.

Örneğin;

Evin Alanı, 120 metrekare olsun.

Tavan yüksekliği ise, 2 metre olsun.

 Vermiş olduğumuz bu iki değeri çarparak; 120x2 = 240 metreküp sonucunu buluruz.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz