Miras Hukuku Mal Paylaşım Oranları Nasıl Olur ?

Bu yazımda sizlere "Miras Hukuku"ndan, "Miras Hukuku Mal Paylaşım Oranları"nın nasıl olduğundan bahsedeceğim. 

Herkesin başına gelmiştir. Atalarımız olarak geçen ebeveynlerimizden herhangi birinin vefatı sonrasında kalan malların paylaşımı en büyük dert olmuştur. Üstelik bu olay beraberinde miras kavgalarını da beraberinde getirmiştir. İşte miras hukuku mal paylaşım oranları.

Miras Paylaşımı

Miras paylaşımını kanuni çerçevede yapılabilmesi "4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu"na göre miras paylaşımı gerçekleştirilir. Mülk sahibi vefat ettikten sonra ortaya çıkan bir durumdur "Miras Hakkı". Miras, ister kanun kanalıyla ortaya çıksın, isterse mal sahibinin vefat etmesiyle ortaya çıksın, burada varisler arasında miras hukukunda mal paylaşımı devreye giriyor. Miras hakkına sahip olan kişiler için, mal sahibi vefat etmedikçe miras hukuku gereğince varis denilemez. Bu sebeptendir ki mirasçılar, miras hukukunda mal paylaşımı hususunda davacı olamazlar. 

Vasiyetin Yerine Getirilmesi (Vasiyetnamenin Tenfizi)

Miras hukuku mal paylaşımına göre yasal mirasçılar şu şekilde belirlenir.

-Birinci derece mirasçılar, miras bırakan kişinin alt soyu olan  çocuklarıdır. 

-Eğer ki mal sahibinin alt soyu olarak mirasçısı yok ise, miras hukuku gereğince yasal mirasçılar şahsın anne ve babasıdır. 

-Eğer ki mal sahibinin alt soyu, anne ve babası yok ise, büyük anne ve büyük babalar kanuni mirasçılardır. 

-Eğer ki, mal sahibinin sağ kalan eşi var ise, miras hukukuna göre farklılıklar ortaya çıkmatadır. 

Miras Paylaşım Oranları şöyledir;

-Eğer miras bırakan kişinin alt soyu ile birlikte mirasçı olursa, mirasın 4'te 1'i,

-Miras bırakanın anne ve babası ile birlikte mirasçı ise, mirasın yarısı,

-Miras bırakanın büyük anne ve büyük babaları ve onların çocukları ile birlikte miras sahibi olursa, mirasın 4'te 3'ünü,

-Eğer bu durumların hiç birisi yok ise, Türk Medeni Kanunu Miras Hukuku'na göre mirasın tamamı miras bırakanın eşine kalmaktadır. 

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz