Motorlu Taşıtlar Vergisi(MTV) Nedir ?


Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir? Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir? Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi Nasıl Yapılır? Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Hesaplanır? Motorlu Taşıtlar Vergisi 2018’de Ne Kadar? gibi tüm sorularınızın ayrıntıları bu yazımızda…

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir?

Karayolları Trafik Kanunu uyarınca;

  1. Trafik şube ya da bürolarına kayıt ve tescil edilmiş olan tüm motorlu kara taşıtlarının,
  2. Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bünyesinde kayıt ve tescil işlemleri yapılan bütün helikopterler ve uçakların,
  3. Belediye ya da liman siciline kayıt ve tescil edilen motorlu deniz taşıtlarının,

ödemesi gereken vergiye motorlu taşıtlar vergisi denir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir?

MTV olarak kısaltılan bu vergi, motorlu araçların trafik sicil kayıtlarının başlamasından hemen sonra ödenir ve sicil kaydının silinmesine kadar da ödenmek zorundadır. Verginin ilk taksiti Ocak ayında ödenirken ikinci taksiti ise Temmuz ayında ödenir.

İlk 6 aylık süreç içerisinde aracın kaydın silinmesi sonrasında ödeme işlemi için ikinci 6 ayın vergisi ödenmesi gerekecektir. İkinci ayda kaydı silinmiş olan vergi dâhilindeki araçlar içinse bir sonraki seneye kadar motorlu taşıtlar vergisi ödemesi gerekmemektedir.

Verginin gecikmesi durumunda ise eğer yılın ilk taksitinde gecikme varsa ikinci taksitte borçlar toptan olarak tahsil edilir. Ancak hiç vergi ödemesi yapılmamışsa araç sahiplerinin banka hesaplarına haciz koyulur.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi Nasıl Yapılır?

2018 yılı için Ocak ayı itibariyle başlayan MTV ödemelerinde online olarak ödeme yapabileceğiniz birçok farklı sistem bulunuyor. MTV ödemelerini;

1-  MTV yönünden mükellefiyet kaydının bulunduğu veya MTV’yi tahsile yetkili diğer Vergi Dairesi müdürlüklerine başvuru yaparak,

2-  Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak veya banka şubelerine başvuru yaparak,

3-  www.gib.gov.tr'de yer alan “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümüne 02:00 - 22:00 saatleri arasında giriş yaparak kredi kartı ve banka kartı ile, 

4- GİB Mobil uygulamasını (IOS ve Android) kullanarak ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Motorlu taşıtlar vergisinin hesaplanması esnasında vergiye tabi olan aracın; kamyon, tır, otobüs, minibüs, otomobil gibi özellikleri ve taşıt değeri dikkate alınmaktadır.

Taşıt değeri ise; taşıtın teslimi, ilk iktisabı ve ithalinde, hesaplanacak olan özel tüketim vergisi (ÖTV) hariç vergi miktarını belirlemede temel olarak alınan, kazançtan giderler çıktıktan sonra geri kalan bölümünü oluşturan değerlerin tanımlaması olarak bilinir. Motosiklet ve otomobillerde yalnızca araçların yaşı değil aynı zamanda silindir hacmine göre hesaplama yapılmaktadır. Otobüsler için motorlu taşıt vergisi hesaplanmak istendiği zaman ise otobüsün oturma kapasitesi ve yaşına bağlı olarak bir hesaplama yapılır. Kamyonlar için vergi hesaplaması işleminde ise aracın yaşının yanı sıra azami toplam ağırlığı dikkate alınmaktadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi 2018’de Ne Kadar?

Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen torba yasa tasarıyla 2018 yılına ait Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) oranları belli oldu. Yasa ile otomobil, arazi taşıtları, kaptıkaçtı ve benzerleri araçların mevcut vergilendirme ölçütlerine taşıt değeri de eklenerek vergilendirilme usulü değiştirildi. Bu araçlarda Motorlu Taşıt Vergisi için uygulanacak yeniden değerlendirme oranı 1300 cc altı araçlar için yüzde 15, 1300 cc üstü araçlar için ise yüzde 25 olarak uygulanacak. MTV zammı ile birlikte en düşük Motorlu Taşıtlar Vergisi 258 lira artmış oldu.

31 Aralık 2017 tarihinden önce kayıt ve tescil edilen araçlar için ise MTV hesaplamasında taşıt değerine bakılmayacak. Bu araç sahipleri MTV'yi araçlarının motor hacmine göre ödeyecek.

Buna duruma göre 31 Aralık 2017'den önce aracını tescil ettirenler, 1 Ocak 2018'den itibaren;

 a. 1300 cc ve aşağısı araçlar (1-3 yaş) için 743 lira,

 b. 1301 cc-1600 cc arası araçlarda bin 294 lira,

 c. 1601 cc-1800 cc arası araçlarda 2 bin 284 lira,

 d. 1801 cc-2000 cc arası araçlarda 3 bin 598 lira,

 e. 4001 cc ve yukarısı araçlarda 29 bin 483 lira MTV ödeyecek.

- Bazı bankalar MTV ödemelerinde 3 taksit imkanı sağlıyor.

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz