Müteahhitlik Belgesi Olmadan İnşaat Yapılır mı ?


Müteahhitlik Belgesi Olmadan İnşaat Yapılır mı ?

Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmeliği , 2010 senesinde Resmi ( 16/12/2010 tarih ve 27787 Sayılı  ) gazetede yayınlandı. Bu yönetmeliğe göre müteahhitlik yapmak isteyen kişilerin müteahhitlik belgesi alması gerekiyor. 

Müteahhitlik Belgesi Alınmadan İnşaat Yapılabilir mi ?

Bir müteahhidin yaptığı bir inşaatın yapı ruhsatına tabi olması için : 

- müteahhidin yapı müteahhidi yetki belgesi nosu alması

- alınan numaranın yapı ruhsatında , yapı kullanım izin belgesinde ve gerekli sözleşmelerde kullanılması gerekir.

Eğer yapı sahibi , yapı müteahhitliği mevzuatında varolan sorumlulukları üstlenirse : 

- Tek parselde bir bodrum katı haricinde en fazla 2 katlı ve toplamda yapı inşaat alanı 500 metrekareyi aşmayan yapılarda müteahhit ve şantiye şefi olması şartı aranmaz.

Yapı sahibine ,  yalnızca o inşaat işinde kullanması için ve 5 sene içinde 1 kereye ve 1 yapı inşaatına mahsus olarak geçici yetki belgesi numarası temin edilir.

Sonuç olarak , müteahhitlik belgesi olmadan inşaat Yapılamaz. Müteahhitin tek başına olması da yeterli değildir. Çalıştırdığı ustaların ( İnşaat ve tesisatta ) yetki belge örneklerini şantiye dosyasına koymalıdır

Parsel Maliki / Arsa Sahibi Kendi İnşaatını Yapabilir mi ?× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz