Günlük hayatımızda pek çoğumuz daha önce hiç duymadığımız pek çok terimle karşılaşıyoruz. Aslında çoğu terimi günlük hayıtımızda duyup ne anlama geldiğini öğreniyoruz fakat, daha sonradan bunları unutabiliyoruz. İşte daha önceden çok kez duyduğumuz terimlerden biri olan ve şuan başlığı okuduktan sonra ben bunu biliyordum ama şuan aklıma gelmedi gibi bir cümle kurabilirsiniz. İşte bizde bugünkü konumuzu bu terimlerden biri olan Mülga ne demek konusuna ayırdık. Gelin şimdi hep birlikte “Mülga” nın ne anlama geldiğine bakalım…

Mülga, hukuk terimleri arasında yer alın bir terim. Kanun, yasa, yönetmelik ve tebliğlerde sık sık karşımıza çıkan mülga, kelime anlamı olarak; eskimiş anlamına gelmektedir. Ayrıca, varlığı kaldırılan ve kapatılan anlamlarına da gelmektedir.

Hukuksal olarak mülga, “Yürürlükten Kaldırılan” anlamına gelmektedir.

Mülga; aynı konuyu kapsayan ve düzenleyen yeni kanun çıktığında eskisi mülga sayılıyor. Yürürlükten kaldırılan kanun için mülga kanun, yürürlükten kaldırılan madde için ise mülga madde denmektedir.

Şimdi bu kadar açıklama yaptık. Bu açıklamalarımıza ek olarak birde örnek verelim ki tam anlaşılsın.

Örnek olarak;

10 yıl önce çıkarılan bir kanun bugün yürürlükten kaldırıldıysa bu kanuna mülga kanun denir. Eğer kanun içerisinde yer alan bir madde kaldırıldıysa madde için mülga madde terimi kullanılır.

" (Mülga son fıkra: 12/11/2012-6360/13 md.) 

" (Mülga: 2/7/2008-5779/8 md.) "

" (Mülga: 2/7/2008-5779/8 md.) "× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz