Mülk Nedir ? Mülkiyet Hakkı Ne Manaya Gelir? 


Mülk Nedir ? Mülkiyet Hakkı Ne Manaya Gelir? 

Mülkiyet hakkı çok önemli bir konudur. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ( AİHS ) de dahil olmak üzere her devletin kendi hukukunda üstüne basılarak belirtilmektedir. 

Yukarda da bahsettiğimiz gibi mülkiyet hukuki bir kavramdır. Sahipliği , menfaatı ve bu konudaki hakları kapsar. Mülk ise , malikine ( sahibine ) bu sahipliğin getirdiği belirli bir menfaat imkanı hakkından meydana gelir. 

Mülkiyeti sadece gayrimenkul olarak düşünemeyiz. Gayrimenkul fiziksel bir ‘ şey ‘dir. Fakat mülkiyet hukuki bir terimdir. Bunlar birbirinden farklı kavramlardır. 

Fakat aralarındaki bağ , taşınmazın yani gayrimenkulun mülkiyeti olarak açıklanabilir. 

Taşınmaz mülkiyeti dediğimiz tanım , bir gayrimenkul varlığın sahibi olmak ve bu sahiplikten doğan hakları içerir. Ülkemizde bu haklara erişebilmek için gayrimenkule sahip olunduğu fiziksel bir tapu belgesi ile tescillenir. Yani gayrimenkul fiziksel iken , gayrimenkul - taşınmaz mülkiyeti fiziksel olmayan bir kavramdır. 

Bunun yanında bir de Kişisel Mülkiyet vardır. Kişisel mülkiyet taşınmaz olarak nitelendirilmeyen maddi ve maddi olmayan varlıklar üzerinde ki hak ve menfaatleri içerir.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz