Müteahhit İflas Ederse Ne Olur?


Müteahhit arsa sahibi ile kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalayabilmektedir. Müteahhit kendisine düşen bağımsız bölümleri de daire satış sözleşmesi ile satabilir. Peki, inşaat sürecinde müteahhit iflas ederse ne olur?

Müteahhit arsa sahibi ile kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalayabilir. Bu sözleşme ile arsa sahibine ve kendisine düşen bağımsız bölümler tespit edilmektedir.

Müteahhit kendisine düşen bağımsız bölümlerin satışını da taşınmaz inşaatını tamamlamadan yapabilmektedir. Bu sözleşmeye ise müteahhit daire satış sözleşmesi denmektedir.

Müteahhit daire satış sözleşmesi ile alıcı konut amaçlı bir taşınmazın satış bedelini önceden peşin veya taksitle ödemeyi, satıcı da bedelin tamamen veya kısmen ödenmesinden sonra taşınmazı tüketiciye vermeyi kabul etmiş saymaktadır.

Peki, müteahhit iflas ederse ne olur? Müteahhit iflas ederse tarafların hak ve sorumlulukları nelerdir?

Müteahhidin iflas etmesi ve ortadan kaybolması halinde sözleşmeye imzalayan 3. şahıslar, arsa sahibi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Arsa sahibi müteahhidin iflasını öne sürerek sözleşmeyi iptal etmek isteyebilir.

Bu gibi durumlarda, arsa sahibine karşı dava süreci de başlatılabilir. İnşaat çalışmalarına başlanan ancak tamamlanamayan taşınmaz için "sebepsiz zenginleşme" davası açılabilmektedir.

Buna karşın taraflar, müteahhide karşı da tazminat davası açabilir. Alınacak ilam sonucu yükleniciye karşı kesinleşen alacak için yapılacak takipte, yüklenicinin arsa sahibinden olan sebepsiz zenginleşme faydalı ve zorunlu masraflar alacağına haciz konulabilmektedir.

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz