OHAL'in Gayrimenkul Sektörüne Etkisi !


Ohal Durumunun Gayrimenkul Sektörüne Etkisi Nasıl Oldu ? 

15 Temmuz 2016 günü ülkemizde haince bir darbe girişimi gerçekleşmiştir. Bu darbe girişimi demokrasiyi savunan halkımız ve tüm emniyet güçlerimiz sayesinde bertaraf edilerek engellemiştir.

Başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişimi milletimizi hem maddi hemde manevi olarak sıkıntıya sokmakla beraber ülkemizde yeni tedbirler alınmasına sebep olmuştur. Bu tedbirlerden biri de OHAL yani Olağanüstü Hal İlanı ‘dır.

Malum sitemiz gayrimenkul sektörü üzerine haberler yapmakta olduğu için siyaset bölümünü atlamak zorunda kalacağız. 

Darbe girişimi ile sarsılan ülke ekonomisinin Ohal ile daha da kötüye gideceği düşünülürken , hükümet tarafından yapılan açıklamalar yüreğimize biraz da olsa su serpti diyebiliriz. 

Fakat piyasayı yakından takip eden kişilerinde bildiği gibi S&P’nin not indirimi ve benzeri yatırımcı hareketleri gayrimenkul alım - satımı yapan kişileri de korkuttu. Bunun yanında olağan üstü hal ilan edilen bir ülkede yabancı yatırımcı görmek biraz zor olacak. Döviz kurlarının artışı da cabası… 

Peki , bu durumdan yani ohalden gayrimenkul sektörü nasıl etkilendi ? 

İşte ohalin gayrimenkul sektörüne etkilerinden birkaçı ..

- Malesef inşaat firmalarının , proje üretenlerin , yatırımcıların ve emlakçıların beklediği gerçek faiz indirimi uzun bir süre gündeme gelemeyecek. 

- Yukarda da belirttiğimiz gibi , ülkemizde bu olaylar öncesindeki ‘ Güven ‘ kavramı oluşana kadar yabancı yatırımcıların haraketleri eskisi gibi rahat olmayacak.  

- İnşaat sektöründeki yavaşlama ona bağımlı çalışan bir çok sektörü de yavaşlatacak. 

Varolan firmalar ile yapılmış inşaat sözleşmeleri ne olacak ? 

- Hükümetin de üstünde durduğu gibi Ohal kesinlikle ticareti yavaşlatmak için uygulanmamıştır. Bu sebeple varolan firmalar ile yapılan sözleşmeler geçerliliğini korumaktadır. Ohal sebebiyle herhangi bir sözleşmenin tek taraflı feshi mümkün değildir. 

- Şirketlerin tüzel kişiliği devam ettiği sürece hak ve hukuk kaybı söz konusu değildir. 

- Ohal direk olarak inşaatın devam etmesine engel olmadığı sürece , inşaat sözleşmesinde belirtilen süreler değişmez. 

- Ohal direk olarak inşaatın sürdürülmesine engel oluyor ise , kaybedilen bu süre sözleşmede yazan süreye eklenebilmektedir. 

- Ohal sebebiyle inşaat firmasında yaşanacak ciddi bir problemde ( kapatılması gibi ) , gayrimenkulun alıcısı sözleşmenin feshini ve tazminat alma hakkını talep edebilir. 

- Şirkete kamu tarafından kayyum atanabilir. Kayyum tarafından kesin bir olumsuzluk belirtilmediği sürece inşaat sözleşmesinde yükümlülükler devam etmektedir. 

Yani satın alınan ya da dahil olunan bir proje Ohal yüzünden bir sekteye uğramamaktadır. Eğer aksi bir durum ile karşılaşırsanız derhal hukuki yollar ile hakkınızı aramayı unutmayın … × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz