Olumlu Miras Sözleşmesi Nedir, Nasıl Yapılır ?


Olumlu Miras Sözleşmesi Nedir, Nasıl Yapılır ?

Olumlu miras sözleşmesi, mirasbırakan ile mirasçı arasında yapılan sözleşmelerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu miras sözleşmesi çeşidi sayesinde mirasbırakan kişi, miras bırakacağı malın tamamını ya da mirasın belli bir kısmını üçüncü kişiye bırakma hakkına sahip oluyor. Üçüncü kişi, normal şartlarda miras hakkına sahip olmayan ancak olumlu miras sözleşmesi sayesinde mirastan faydalanan kişiye denilmektedir.

Olumlu miras sözleşmesi, diğer miras sözleşmelerinde olduğu gibi iki tanık ve bir resmi memurla yapılabilir. Sözleşmenin hukuken geçerliliği olması için yapılırken bu şartların yerine getirilmesi gerekir, iki tanık ve bir resmi memur olmazsa sözleşme hukuken geçersiz olur.

Olumlu miras sözleşmesi yapıldıktan sonra mirasbırakan, miras bırakacağı malvarlığı üzerinde her türlü tasarruf hakkına sahip oluyor. Ancak miras sözleşmelerinde belirlenen bazı yükümlülükler vardır ve bu yükümlülüklere uymayan ölüme bağlı tasarruflara itiraz edilebilmektedir. İtiraz edilebilen diğer bir durum da bağışlama durumudur. İtirazla olumlu miras sözleşmesinin iptali istenebilmektedir.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz