Ortak Alanların Kullanımı ve Tadilatları


Bu işin içinde olduğumuz için konu ile ilgili birçok garip olayla karşılaşıyoruz. Bu sorunların başında dükkanların veya binanın zemin ve bodrum katlarını kullananların önlerinin kullanımının kendilerine ait olduğunu sanmaları ve de binanın son katında daire alanların , çatı ve yukarsının kullanımının kendilerine ait olduğunu sanmalarıdır.

Binaların sığınak , otopark , sosyal tesis alanları vb. gibi alanlarda , bahçeler , çatılar , dış cepheler , girişler , statik sistem hepsi ortak alanlardır. Kısaca bağımsız bölümün iç kısmı mal sahibine aittir. Pencereyi değiştirecek olsa dahi izin almak ve malzemesini ve biçimini değiştirmemesi gerekir. 

Ön bahçeler ve çatı dahil , ortak alanların kullanımı kat maliklerinin tamamının iznine tabidir. Ortak alanlarda tadilat hissedarların tamamının izni ile yasalar çerçevesinde yapılabilmektedir.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz