Prefabrik Konut Maliyet Hesaplaması Nasıl Yapılır ?


Prefabrik konutların imalatı ve montajı kolay, maliyet ve işçilik fiyatları ise düşüktür.  Bunun için bazı konulara dikkat edilmelidir. Prefabrik konutların metrekare fiyatları hem ilgili firma ve kullanılan malzemeye göre değişiklik gösterir. Binanın metrekaresi arttıkça metrekare birim fiyatı düşer. Prefabrik ev maliyeti nasıl hesaplanır diye sorduğumuzda metrekare maliyetinin dışında alıcının yapması gereken bazı ödemelerin de olduğu göz önünde bulunmalıdır. Bu ödemeler içinde nakliye ve yapılması tavsiye edilen nakliye sigortası, montaj ekibinin  barınma ve yemek giderleri, zemin betonu, binaya kadar döşenecek olan elektrik, su ve doğalgaz tesisatı, tapu, ruhsat ve izin belgesi harçları, arazinin tesviyesi durumunda iş makinesi maliyeti, isteğe bağlı olarak döşenen mutfak ve banyo dolapları ile yer döşemeleri bulunmaktadır.

Prefabrik konutların metrekare birim fiyatı, konutun eni ile boyunun çarpılması ile bulunur. Müsait bir arsanın olması durumunda tek katlı dubleks ya da tripleks konut da yapılabilir. Prefabrik konutlar, insanları inşaat zorlukları ile uğraşmaktan kurtarırken ekonomik yarar da sağlamaktadır. Üstelik prefabrik konutların yapım zamanı da son derece kısadır. 

Prefabrik konutlarda süre gözetmeksizin yılın her günü yaşanabilir. Özellikle 17 Ağustos 1999 yılında yaşadığımız Marmara Depremi sonrasında talep gören prefabrik konutlar, ülkemizin her tarafında görülmeye başlamıştır. Türkiye’de son yıllarda prefabrik konut imal sektöründe rekabet eden firma sayısında artış görülmekte, rekabetin artması da prefabrik konut fiyatlarını tüketiciler için daha avantajlı hale getirmiş bulunmaktadır. Ayrıca prefabrik konutların fiyatları, betonarme binaların fiyatları ile mukayese edildiğinde çok daha ucuz olduğu görülmüştür. 

Maliyet hesabı yapılırken unutulmaması gereken en önemli ayrıntı prefabrik konutun büyüklüğü olmalıdır. Prefabrik konut maliyeti nasıl hesaplanır sorusunun cevabı, evin çok katlı olmasına bağlı olarak değişmektedir. Tek katlı prefabrik konutla, iki katlı prefabrik konut arasında % 30 oranında ek maliyetin olacağı bilinmelidir. Bu konutlar depreme karşı son derece dayanıklı olmakla birlikte betonarme binalardan % 90 daha hafiftir.  Isı ve ses yalıtımı sağlayan prefabrik konutlar, paslanmaya karşı da dayanıklıdır. Bu konutlar rutubet tutmaz, haşere barındırmaz olarak bilinmektedir. Talep edilen prefabrik konutun dış ve iç kapıları, boyalar, pencere ve camları, elektrik tesisatı, prizler ve anahtarları, sıhhi tesisatı, atık su tesisatı, telefon hattı ve zili takılı olarak kısacası anahtar teslim diye tabir edilen şekliyle teslim edilir. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz